Çıraklık okulu ve meslek liselerinde okurken zorunlu staj sürecinde çalışmalarına rağmen sadece sağlık ve meslek hastalığı pirimi yatırıldığı için aktif çalışmaları emekliliğe başlangıç sayılmayan staj ve çıraklık mağdurları mücadelesini sürdürüyor. 

“ADALET İSTİYORUZ”

Türkiye’nin 81 ilinden gelen binlerce staj ve çıraklık sigortası mağdurları Kartal Meydanında düzenlenen “Büyük İstanbul Buluşması”nda bir araya geldi. Mitinge, Trakya (Tekirdağ-Kırklareli-Edirne-Çanakkale) Staj ve Çıraklık sigortası Mağdurları Platformu üyeleri de yoğun katılım sağladı. Burada binlerce kişi ellerinde “Staja-Çırağa Adalet”, “Staj ve Çıraklık Mağduriyetine Son Verilsin”, “İlk Sigorta Girişi Başlangıç Olsun” yazılı pankartlarla “Adalet istiyoruz” diye slogan attı.

tarjya staj

YEREL SEÇİME KADAR MAĞDURİYET BİTMELİ

Trakya (Tekirdağ) Staj ve Çıraklık sigortası Mağdurları Platformu Sözcüsü Behlül Kaçar, staj ve çıraklık sigortası mağduriyetinin giderilmesini isteyerek, “Bu mağduriyetin giderilmesi için de bir yasal düzenleme gerekiyor. Biz stajyer ve çıraklar olarak inanıyoruz ki bizim mağduriyetimiz yerel seçime kadar giderilecek. Yerel seçime kadar bir kanun beklentimiz var. Bu mağduriyet giderilinceye kadar her platformda hakkımızı arayacağız” dedi.
Mitinge destek verenlere teşekkür eden Kaçar, “CHP Tekirdağ Milletvekilimiz İlhami Özcan Aygün, Çerkezköy Belediye Başkanımız Vahap Akay ve Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt’a çok teşekkür ediyoruz” dedi.

7 madalya kazandılar 7 madalya kazandılar

Kaynak: Hilal SAVTEKİN