Ekim 2022'de Elon Musk Twitter'ın satın alma işlemini tamamlayarak şirketin en büyük hissedarı oldu. O zamandan beri Twitter'da pek çok şey değişti. En yüksek önemli yeniliklerden biri, hesap sahibine karşılık gelen bir onay işaretinin yanı sıra bir dizi ek özellik sağlayan Twitter Blue aboneliğiydi:

 • tweet düzenleme;
 • yer imi klasörleri;
 • özel uygulama simgesi;
 • NFT avatarları vb.

Tüm kullanıcılar tüm yenilikleri coşkuyla kabul etmiyor, ancak çoğunluk yine de bunlara katlanıyor. Bu arada Elon Musk, mikroblogu işlevsel bir süper uygulamaya dönüştürecek ve hatta bir anlamda çevrimiçi arkadaşlık hizmetinin bir benzeri haline getirecek platform güncellemelerini duyuruyor. Bugün işte bunlardan bahsedeceğiz!

Öngörülebilir gelecekte Twitter kullanıcılarını neler bekliyor?

2022 yılında Elon Musk, kullanıcılara şifrelenmiş doğrudan mesajlar, uzun tweetler ve doğrudan uygulama üzerinden ödeme yapabilme gibi özellikler getirecek olan "Twitter 2.0 The Everything App" uygulamasını hayata geçirmeyi planladığını duyurdu. Bu planlardan bazıları çoktan hayata geçirildi. Mayıs 2023'te Musk, Twitter'ın bir telefon numarasına bağlı olmadan kullanılabilecek bir sesli ve görüntülü sohbet özelliğine sahip olacağını da duyurdu. Aslında, sosyal ağın herhangi bir kullanıcısı ile bu şekilde iletişim kurmak mümkün olacak. Bu işlevsellik henüz uygulanmadı ancak yakında ortaya çıkacak.

Aslında, Twitter'ın bir Süper Uygulamaya — hepsi bir arada bir uygulamaya — dönüşme sürecine tanık oluyoruz. Bunun iyi mi yoksa kötü mü olduğunu söylemek zor. Çoğu şey, açıklanan tüm işlevlerin ne kadar iyi uygulanacağına ve kullanıcılar için gerçekten anlamlı olup olmayacağına bağlı. Ancak her şey doğru yapılırsa, Twitter yalnızca popüler sosyal ağların değil, aynı zamanda anlık mesajlaşma programlarının, ödeme sistemlerinin ve hatta arkadaşlık hizmetlerinin de yerini alabilecek.

Twitter, WeChat'in başarısından yararlanabilir

WeChat uygulaması 2011 yılında Çin'de bir mesajlaşma uygulaması olarak başlatıldı. O zamanlar arkadaşlarınızla ve ailenizle sohbet etmek, fotoğraf ve video paylaşmak mümkündü. Daha sonra, WeChat işlevselliği hızla genişlemeye başladı, ödeme yapmak, taksi çağırmak, alışveriş yapmak, teslimatı takip etmek, yeni insanlarla tanışmak ve iletişim kurmak ve çok daha fazlası mümkün hale geldi. Bugün WeChat, bir milyardan fazla kişinin kullandığı Çin'in en popüler süper uygulamasıdır.

Görünüşe göre Elon Musk da Twitter'da benzer bir şey yapmayı planlıyor. Ve başarılı olması da oldukça muhtemel. Twitter uzun zamandır gelişmekte yavaş ve yeni özellikleri uygulamakta isteksizdi. Şimdi, yeniliklerin sayısının birçok kullanıcıyı memnun edeceği kesin ancak aynı zamanda diğerlerini de korkutuyor — gösterişsiz "klasik" Twitter'ı tercih edenler.

Ama asıl konumuza geri dönelim!

Twitter tam teşekküllü bir çevrimiçi arkadaşlık hizmeti haline gelebilir mi?

Şu anda ne Elon Musk ne de şirketin diğer temsilcileri, Twitter'ın arkadaşlık uygulamalarının temel işlevlerini uygulamayı ve örneğin Tinder veya Bumble ile rekabet etmeyi planladığını doğrudan belirtmedi. Ancak, gelecekte Twitter'ın bir Süper Uygulamaya dönüşmesi, platformu arkadaşlık için çok uygun hale getirebilir.

Her şeyden önce, bu bir görüntülü sohbette arkadaşlık ile ilgili. Twitter'ın gerçekten geniş ve aktif bir kitlesi var ve bu avantaj kullanılabilir. Arkadaşlık ve görüntülü sohbet, şu veya bu nedenle klasik arkadaşlık uygulamalarını kullanmak istemeyenler için gerçek bir keşif olabilir.

Günümüzde Twitter insanlarla tanışmak ve bağlantı kurmak için kullanılabilse de asıl amacı bu değildir. Hizmet, kendiniz hakkında ayrıntılı bilgiler içeren bir profil oluşturma, belirli ilgi alanlarına sahip kişileri arama ve arama filtreleri ayarlama gibi tam teşekküllü çevrimiçi arkadaşlık için gerekli özellikleri sağlamaz. Buna ek olarak, mesajlardaki sembol sınırı nedeniyle bazı rahatsızlıklar devam ediyor ve bu da kullanıcılar arasında derin ve anlamlı bağlantılar kurmayı zorlaştırabilir. Ancak yine de güncellemeler için bizi izlemeye devam edin.

Twitter'da yeni özelliklerin sunulmasını beklerken nerede arkadaşlık kurmalı?

En bariz cevap: arkadaşlık uygulamalarında. Ancak bu format kesinlikle herkes için değildir. Arkadaşlık uygulamaları aşağıdaki insan kategorilerine uygun olmayabilir:

 • Romantik bir ilişki aramayan veya şu anda buna hazır olmayan kişiler.
 • Kişisel verilerini ve fotoğraflarını internette paylaşmak istemeyen kişiler.
 • Yaş, fiziksel kısıtlamalar vb. nedenlerle mobil uygulamaları kullanamayan kişiler.
 • Uygulamada temsil edilmeyen belirli özelliklere sahip ilişkiler arayan kişiler (dini, etnik veya siyasi inançlar gibi).
 • Uygulamanın ücretli özelliklerini karşılayamayan kişiler.

Geleneksel çevrimiçi arkadaşlığın bazı nedenlerden dolayı uygun olmadığı birçok kullanıcı kategorisi hala var. Onlara bir alternatif önerebiliriz — görüntülü sohbet ruleti!

Sohbet Ruleti, kullanıcıları gerçek zamanlı olarak metin, ses ve görüntülü sohbet için rastgele birbirine bağlayan çevrimiçi bir hizmettir.

İşte sohbet ruletlerinin klasik arkadaşlık uygulamalarına göre avantajlarından sadece bazıları:

 • Dünyanın her yerinden geniş sohbet partnerı seçimi
 • Sohbet partnerleri arasında hızlı geçiş yapabilme
 • Profil oluşturmaya ve hesap bilgilerini doldurmaya gerek olmaması
 • Daha rahat bir iletişim ortamı
 • Mesaj sayısında gecikme ve kısıtlama olmaksızın gerçek zamanlı iletişim kurabilme
 • Kişisel bilgileri ifşa etmeden anonim olarak iletişim kurabilme

Görüntülü sohbet ruleti, arkadaşlık ve iletişim için gerçekten uygun bir formattır. Ve Twitter'ın tam olarak aynı şekilde çalışması pek olası değildir. Sadece kiminle sohbet etmek istediğinizi seçebilirsiniz. Kesinlikle sürpriz bir etki olmayacaktır.

Sohbet ruleti formatıyla ilgileniyorsanız, aşağıdaki platformları önerebiliriz:

 • ChatRoulette — 2009'dan beri faaliyet gösteren tarihteki ilk görüntülü sohbet ruleti. Site aslında oldukça basit ve özellikle işlevsel değil. Ancak Chatroulette'in aktif ve geniş bir kitlesi var.
 • CooMeet — hatasız bir cinsiyet filtresi, kullanılşı iOS ve Android uygulamaları, yerleşik bir mesaj çevirmeni ve mükemmel denetim ile işlevsel Chatroulette alternatifi.
 • RandoChat — cinsiyet ve yaşa göre sohbet partnerleri arayabileceğiniz akıllı telefonlar için metin sohbet ruleti. Bunun dışında belirgin ve esnek ayarlar yoktur.
 • Holla — oldukça kapsamlı bir profil oluşturabileceğiniz ve potansiyel yeni tanıdıklarınıza kendiniz hakkında ayrıntılı bilgi verebileceğiniz metin ve görüntülü sohbet.
 • Chatous — işlevsel bir yerleşik messenger ile mobil görüntülü sohbet ruleti ve uygun hashtag'ler aracılığıyla ilgi alanlarına göre sohbet partnerleri arayın.
 • Glow — rastgele sohbet ruleti ve video yayın hizmetinin birleşimi. Bazı Glow özellikleri yalnızca premium hesap sahipleri tarafından kullanılabilir.
 • Loop — sadece yüz yüze değil, aynı zamanda birkaç katılımcıyla aynı anda bir grup sohbetinde iletişim kurma imkanına sahip görüntülü sohbet.

Çoğu sohbet ruletindeki temel işlevsellik aynıdır ancak ek işlevler önemli ölçüde farklılık gösterebilir. Bu nedenle, farklı seçenekleri değerlendirmenizi ve sizin için doğru olanı seçmenizi öneririz.

O halde Twitter'dan internet'te arkadaşlık konusunda devrim niteliğinde bir şeyler beklemeli miyiz?

Şimdiye kadar platformun hangi yönde ilerleyeceğini söylemek zor. Görünen o ki Elon Musk ve geliştiricilerin kendileri de "ideal" Twitter'ı nasıl gördüklerini ve gelişiminin hangi yönlerine odaklanmaları gerektiğini tam olarak anlamış değiller.

Mining and CGMD Miner: Innovations in the world of cryptocurrencies Mining and CGMD Miner: Innovations in the world of cryptocurrencies

Ancak yine de Twitter'ın Chatroulette ya da CooMeet gibi tam teşekküllü bir arkadaşlık uygulaması ya da görüntülü sohbet haline gelmeyeceğine inanıyoruz. Elbette, bazı benzer unsurlar büyük olasılıkla kullanılacaktır ancak Twitter'ı bir çevrimiçi arkadaşlık hizmeti olarak görmüyoruz. En azından şimdilik.

Kaynak: HABER MERKEZİ