banner265

banner571

“Sıcak asfalt çalışmalarımız kesinlikle olacak”

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, birçok vatandaşın da şikayeti olan çukurlu yollarla ilgili değerlendirmede bulundu. Asfaltlama planlamasını anlatan Akay, “TESKİ’nin alt yapı çalışması yaptığı mahallede bir düzenleme, bir yama çalışması devam edecek. Bunun dışında kalan alanlarla ilgili sıcak asfalt planımız şu an devam ediyor. Beton kaldırım, süpürge beton kaldırım ihalemiz devam ediyor. Bunun dışında da özellikle Ambardere bölgesinde sıcak asfalt, soğuk asfalt çalışması hazırlığı var. Bu alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi kendi caddelerinde asfalt hazırlığı var. Dolayısıyla biz bu yaz yoğun da bir kışın geçirdiği inşallah bu baharda TESKİ’nin alt yapı çalışmaları planlarının dışında kaldığı alanlarla ilgili çalışmalar yapacağız. Bu yaz yani hem Atatürk Caddesi hem Öztrak Caddesi çalışmaların dışında da sıcak asfalt çalışmalarımız kesinlikle olacak. “ ifadelerini kullandı.

Gündem 01.04.2021, 12:52 01.04.2021, 17:10
“Sıcak asfalt çalışmalarımız kesinlikle olacak”
banner301

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy Bakış Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fırat Keskinkılıç’ın hazırlayıp sunduğu Bakış Gazetesinin sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanan “Gündeme Bakış” programının konuğu oldu. Akay, Keskinkılıç’ın sorularını yanıtladı, ikinci dönem belediye başkanlığında geri kalan 2 yılı değerlendirdi. Ayrıca pandemi sürecinde yapılan çalışmaları anlattı. İşte canlı yayında Akay’ın yaptığı açıklamalar:

-31 Mart 2019 sonrası geçen 2 yılı değerlendirmenizi isteyeceğim. Tabi bunun son 1 yıldan fazla süresi pandemi nedeniyle sıkıntılı geçti. Tüm ülkede olduğu gibi burada da belediye hizmetleri pandemiye verilen ağırlık nedeniyle azaldı. Neler yaşandı son 1 yılda?

“YAPMAMIZ GEREKENLERİ MECBUREN ASKIYA ALMAK ZORUNDA KALDIK”

Tam 2 yıl oldu. 2 yıl önce bugün çok heyecanlı bir günü yaşıyorduk. Bu yıl 2. yılını yaşıyoruz. 2019’un 31 Mart’ından sonra yeni dönemin yeni yılının yani 2019 yılı ve 2020 yılının başı itibariyle Çerkezköy Belediyesi pandeminin de varlığından habersiz bir şekilde yeni 5 yıla hazırlık çalışmalarına başladı. Seçimden hemen sonra hazırlık çalışmaları başladı. 31 Mart 2019 öncesinde 2014-2019 döneminde yaptıklarımızın üzerine neler koyabiliriz çalışmaları yapılmış, seçim beyannamesi haline gelmiş ve yeni dönemin başlangıcından sonra da biz 2019-2024 döneminin hazırlık çalışmalarına başladık. Yani 2019 seçim sonrası ilk ayları, yaz ayları sonbahar ayları 6-7 aylık dönem özellikle belediyelerin hazırlık yapma dönemleridir. Biz 2019 dönemini hem bu açıdan hem de tabii ki ekonomik olarak biraz daha kendimizi güçlü hale getirmek adına planlama çalışmalarına ağırlık vermiştik. 2020 yılı itibariyle yılın ilk yarısı itibariyle bu çalışmalarımıza hız verme planlarımız vardı. Ancak tabii ki hiç beklemediğimiz, bambaşka bir hastalıkla bütün dünya karşı karşıya kaldı. Biz de Çerkezköy olarak 2020’nin mart ayından itibaren maalesef çalışmalarımızı çok büyük ölçüde hazırlık aşamalarını atlamış, yeni dönemin başlangıcına çevirmeye çalışırken maalesef bir pandemi ile karşı karşıya kaldık. Ve nerdeyse çalışmalarının tamamını bir kenara koyarak 2020’nin mart ayından itibaren pandemi döneminin Çerkezköy’deki vatandaşlarımıza dair yaşattıklarına dair biz de bu dönemin içine girdik. Bu dönem içinde de görev ve sorumluluğumuz vardı. Çünkü çok ani bir şekilde normalleşmenin dışında bir hayat başladı. İşsiz kalan vatandaşların, iş yerleri kapanan vatandaşların, sıkıntıları gibi birçok sıkıntıyla, kısıtlamalarla baş başa kaldığımızda o ani anda neler yapabilirizi,  bir yandan da tabii Çerkezköy Belediyesi’ne olan diğer etkisi, yine pandeminin etkisiyle sınırlı saatlerde çalışma hatta nerdeyse birçok personelin çalışmadığı esnek çalışma dönemine geçildiği gibi belediyenin hayatının da olağan akışının durduğu bir dönemi yaşadık. Dolayısıyla yapmamız gerekenleri mecburen askıya almak zorunda kaldık.

“300 BİNİN ÜZERİNDE MASKE DAĞITTIK”

2020 mart ayı itibariyle Çerkezköy’de yaşayan vatandaşlarımıza neler yapabiliriz, o dönemin eksikleri neler gibi bir çalışmaya başladık. Yapmamız gerekenleri kenara koyduktan sonra o dönemin en sıkıntılı mevzusu maske teminiydi. Şu anda bir eksiklik yok. Ancak maalesef 2020 yılının mart ayı itibariyle hazırlıksız kalınan ve maske ihtiyacı olunan bir süreci yaşadık. Ve biz o sıkıntılı dönemde bütün vatandaşlarımıza kapı kapı gezerek, biraz da risk alarak Çerkezköy Belediyesi’nin tüm personelinin özverili çalışmasıyla maskeler dağıttık. Bu konuda çok ciddi de bir efor sarf ettik. O durumu bir şekilde yerel yönetim olarak bir vazife çıkararak tamamlama gayreti içinde bulunduğumuz bir zaman oldu. Neler hayal ederken nelerle baş başa kalmıştık. Dolayısıyla sağlığın öncelikli olduğu bir dönemde biz de belediye olarak o noktada elimizden geleni yaptık. 300 binin üzerinde maske dağıttık. Dezenfektan, ortam dezenfekteleri gibi yeniden bu şehri bu virüsten kurtarma mücadelesi gerçekleştirdik. Topyekûn bir mücadeleydi.

YAKLAŞIK 12 BİNE YAKIN BİR ERZAK PAKETİ DAĞITILDI

Tabii ki sadece biz değil ben sadece yerel yönetimler kısmını anlatıyorum. Kamunun tüm olanakları seferber edildi. O çalışma süreci maalesef devam ediyor. Bunun dışında yine o dönem içinde ramazan ayı itibariyle başlayan bir başka çalışmamız vardı. Çerkezköy Belediyesi Çerkezköy İletişim Merkezi o dönemde ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaşmaya çalıştı. Ve o dönemde binlerce müracaat ve başvuru aldık. Telefonlarımız 24 saat boyunca çaldı. Biz de o vatandaşlarımızın telefonlarına karşılık vermeye çalıştık.  Bir yandan Çerkezköy Belediye bütçesi, bir yandan kısmen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi bütçesinden de destek alarak ve bunun da çok daha ötesinde vatandaşların bağışlarıyla bir erzak dağıtımı süreci yaşadık. Yaklaşık 12 bine yakın bir erzak paketini bize ulaşan tüm vatandaşlarımıza, işsiz kalan vatandaşlarımıza dağıttık. Yani 2020 yılından ne anladınız derseniz 2019 bir planlama dönemi, 2020 yılı yapmaya planladıklarımızın, hayallerimizin, Çerkezköy adına hedef ortaya koyduğumuz işlerin başlangıç senesi olacakken maalesef böyle bir süreçle kapattık ve pandemi sürecinde de biz bu şekilde desteklerle daha da anlatabileceğim sıcak yemek desteği gibi vatandaşlarımıza bir şekilde destek olacak kapıları açmak üzere çalışmalarla tamamladık diyebilirim. Tabii ki artık pandeminin ikinci yarısı, eylül ayından sonra yeniden hızlanmaya başladığımız safhalarda pandemiyle kısmen de olsa yaşamaya alıştığımız bir dönem. Bu dönemi de aslında böyle tarif ediyorum. 2020 yılının başı itibariyle pandeminin çok sıkıntılı dönemiydi. Tabii ki zamanla süreç içinde artık virüsle de kısmen de olsa yaşamaya alıştığımız bir dönem yaşıyoruz maalesef. Ve bu dönemden sonra da biz artık zamanı da kullanmak zorundayız. 3 yılımız var. 5 yıllığına seçildik. Hedeflerimizi ortaya koymak, ne 1 ne 2 ne 3 yılın düzenlemesi. Biz bir 5 yıllık plan yapmıştık. Başlangıcımız 2020 ocak ayıydı. Şimdi 2021 başlangıç hedefiyle şimdi çalışmalara başlamaya çalışacağız. Maalesef bir planlama döneminden sonra çalışma dönemi ihtiyacı içindeydik. Pandemi bu şartlarımızı tabii ki  aşağıya çekti. Ancak biraz daha iyi çalışarak bu farkı 2021-2022 ve 2023 yıllarında daha yoğun çalışarak kapatacağız ve hedefimize ulaşmaya çalışacağız.

-Pandemi demişken belediye meclisinin oy birliğiyle aldığı kararla esnaflara verilen 2 bin TL destek can suyu oldu. Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Bozdağ’da bunun önemine vurgu yaparak sizi ziyaret etti. Bu destekten nasıl göre dönüş aldınız?

Tabii ki 5393 sayılı belediye yasası belediye yetkilerini kullanmakla alakalı belediye başkanına belediye meclisine bazı yetkiler tanınıyor. Bu nokta da nakdi yardım yapabilmenin bazı kriterleri var. CHP’li ve İYİ Partili meclis üyesi arkadaşlarımızın bir önergesiyle Çerkezköy sınırlarında yaşayan, mali müşterek sınırları içinde ortak kullandığımız alanlarla ilgili bir çerçeve çizerek yasadan yetki alarak buradaki meslekleri buluşturarak kahvehane, kıraathane hal saha gibi işletmelerimize 2 bin TL destek olmakla ilgili bir nakdi yapmakla ilgili bir karar aldık. Tabii ki gönül isterdi ki bunun içine sıkıntı yaşayan işletmelerin tamamını katmak, ancak zor şartlarda da olsa hayatına devam eden işletmeleri katamadık. Dolayısıyla yasadan aldığımız yetkiyle bir çerçeve çizdi Çerkezköy Belediye meclis üyelerimiz. Daha sonra meclisimizin tamamının kararıyla bir çerçeve içinde esnafımıza destek olma kararı aldık. Tabii ki bu karar Tekirdağ’da bir ilkti. Biz bu noktada bir başlangıç yapmış olduk. Hayatın normal akışının olmadığı bir süreç. Esnafın dükkanını kapattığı bir süreç. Daha fazla kapatılan işletmeler var. Ancak yasal sınırımızı bir yere oturtmak zorundaydık. O çerçeveye oturttuk. Ve bu çerçeve içindeki esnaflarımıza destek olduk. Tabii ki esnafımızın 2 bin TL’lik yaptığımız yardım bu kadar sıkıntı yaşamış esnafın tamamına destek olamadık. Ancak bir nebze olsun onları rahatlatmak meclisimizi beni mutlu etti. Tabii ki sonra bu karar Tekirdağ’da diğer belediyelere emsal teşkil etti. Ardımızdan Kapaklı, Çorlu girişimde bulundu derken bu şekilde destek olduk. Sağ olsunlar esnaf odamız bu noktada teşekkürlerini de ilettiler. Toplamda başvuru kabul etme sayısı 190 civarıydı. Tabii ki şartlarımız ruhsatlı işletmelerden bahsediyorum 190 işletmenin neredeyse yüzde 80’ine yakın bir müracaat oldu.

“ESNAF GERÇEKTEN ZOR DURUMDA”

Esnaf kepengi yeni açtı. Esnaf gerçekten zor durumda. Ekonomik olarak bu meseleden en çok etkilenen esnaflar oldu. Hayat devam ediyor. Masraflar devam ediyor. Ancak bu süreçte maalesef böyle bir durumla karşı karşıyayız. Şöyle değerlendiriyorum; esnafımızın bu kadar fedakarlık ettiği bir süreçte, aynı fedakarlığı herkesin, bütün kurumların, bütün siyasi kurumların dahi bu hassasiyeti gösteriyor olması lazım. Ancak zaman zaman işletmenin kapandığı, lokantada karşı karşıya oturamadığınız ancak koskoca salonlarda maalesef kongre görüntülerini gördükten sonra bir dengesizliği paylaşmak zorundayım, bunu söylemek zorundayım. Gönül isterdi ki bu fedakarlıkların yapıldığı noktada aynı fedakarlığı herkes göstersin. O yüzden şu anda esnafımız gerçekten zor durumda. Ancak bazı tedbirlerin almak zorunluluğu da doğdu. Sayılar artıyor. Umut ediyoruz esnafımıza biraz daha dayanma gücü, ancak tabii ki daha gücüne daha kuvvetli bir destek esnafımız alır. Böyle bir beklenti içindeyim şahsen. Esnafımızın da bir şekilde parçası olan en azından içinde yaşayan buranın da bir belediye başkanı olarak söylüyorum. Bu kısıtlamadan yine zarar görecek esnaflarımıza destek olunmalı. Bu destek bir yerden çıkmalı. Umut ediyorum buna ait projeler vardır.

TEDBİRLERE UYALIM ÇAĞRISI

Kısıtlamaların dışında kaldığı günlerde, yani cumartesi günü kısıtlamanın kalktığı dönemde park ve bahçelerin, caddelerin coştuğu, baharla beraber daha da arttığı maalesef bir süreç yaşadık. Şimdi maalesef cumartesi de kapandı. Biz belirli bir süre virüs tehdidini gözlemek zorundayız. Vatandaşlarımızdan ricamız, biraz daha tedbirli davranıp o tedbirli yaşama belli süre ayak uydurmaktan başka çaremizin olmadığını bir kere söylememiz lazım. Sayıların düştüğü dönemi gördük. Sayıların düştüğü dönemden sonra kısıtlamaların biraz gevşetildiği dönemlerde maalesef yoğun bir araya gelmeler yeniden bizi bu haritayla baş başa bıraktı. Dolayısıyla sadece belli bir süre kısıtlamalarla kalmak, ondan sonra da maske, mesafe, hijyen kurallarına dikkat etmek zorunluluğu yaşadık. Umut ediyorum biz bu kırmızı haritayı bütün hemşerilerimizin desteğiyle aşağılara indireceğiz. Aşağı indirince esnafımız biraz daha bu noktada rahatlatacağız. Yeni süreçte de maske kurallarına biraz daha dikkat ederek yeniden kırmızı çok yüksek riskli iller arasından olmaktan çıkarız ümidiyle vatandaşlarımızdan isteğimiz bu süreçlere hassasiyet göstermeleri.

-Kovid-19 aşı olma süreciyle ilgili eleştireler geldi. Genç başkan aşı oldu denildi. Yorumunuz ne olacak?

Aşı ile ilgili tabii ki bir süreç yönetiliyor. Süreci Sağlık Bakanlığı yürütüyor. Bize tanınan hak ile ilgili belki görevimiz gereği böyle bir düzenleme yapılmış. Bu düzenleme çerçevesinde de bana ilçe sağlık müdürümüz sağ olsun telefon etti. Ben de sağlık ocağına gittim. Aşımı oldum. Umut ediyorum tüm vatandaşlarımız bir an önce olur. Tabii bu düzenlemeyi Sağlık Bakanlığı muhtemelen önce sağlıkçılarımızdan başlayarak daha sonra kendilerine göre yaptıkları programa göre bir program ortaya koymuş. Bana da sana sıra geldi deyince gittim oldum.  Tabii ki eleştiri olabilir. Ancak süreci ben yönetmiyorum.

-Vatandaşların şu günlerdeki en büyük tepkisi aslında bozuk yollar. Yollarla ilgili bir planlamanız var mı?

Çerkezköy’ün önünde biliyorsunuz bir içme suyu hatları sorunu var. Şu anda TESKİ’den, TESKİ de İller Bankası’ndan haber bekliyor. Çerkezköy içinde asfalt sorunu olan yerlerimiz var. Şu anda yama ekibi durmaksızın çalışıyor. İnşallah önümüzdeki hafta satın aldığımız yama aracımız da gelecek. O da işlerimize destek olacak. Biraz daha hızlanacağız. Şu anda TESKİ ile bir programımız var Çerkezköy’ün içme suyu hatlarını revize programı. Ve İller Bankası’nda yaklaşık 7-8 aydan beri talep beklemede. Eğer İller Bankası onay verir TESKİ ihaleye çıkarsa talebimiz Çerkezköy’ün bütün mahallelerindeki bu içme suyu yenileme işi Atatürk ve Öztrak caddelerinin dışında kalan asbest boruları değiştirme projesinden bahsediyorum. Yani bugün Fevzipaşa Mahallesi’nde oturan vatandaşlar sürekli su kesintileriyle karşı karşıya kalıyor. Tabii ki işin sahibi Büyükşehir. Fakat vatandaşımız bu noktadaki sıkıntılarını size de bize de dile getiriyor. Gaziosmanpaşa Mahallesi Kahyalar Sokak çevresi artık asbest boruların oynamaktan, yama yapılmaktan sürekli su kesintilerinin olduğu süreci yaşıyor. En çok sorunu yaşadığımız mahalleden yola çıkarak TESKİ’ye ihaleye çıkartmayı hedefliyoruz. Artık bu noktada Kadir Başkanımızla (Albayrak) beraber Ankara’da ziyaretlerde de bulunduk. İller Bankası’na ziyarette bulunduk. Milletvekillerimize durumu aktardık. Meclis Başkanımız Sayın Mustafa Şentop’a durumu anlattık. Çerkezköy’ün böyle bir beklentisi var, artık Çerkezköy’ün içme suyu hatlarını TESKİ değiştirmek üzere, İller Bankası’ndan böyle bir talepte bulunuyor, bu talebi onayladığınız gibi işe başlayacağız diye. Bu sıkıntılarımızı anlattık. Artık bugünlerde cevap bekliyoruz. Cevap geldiği gibi bir program oluşturulacak. Çok uzun vadeden bahsetmiyorum. Eğer cevap olumsuz gelirse, İller Bankası TESKİ’ye bu noktada kredi vermezse, TESKİ de bu işi yapmazsa biz tabii ki üst yapı işlerine başlayacağız. Ancak önümüzde böyle bir proje var. Altının değiştirileceğini bile bile şu anda bir sıcak asfalt hedefini koymamış bulunuyoruz. Ama yanlış anlaşılmasın söylediklerim. Planımız şu; biz TESKİ’ye Çerkezköy’ün bütün işini üçe bölerek birinci etapta bu 5 yılda hangi çalışma yapacağız, kredi aldığımız kısımda Çerkezköy’ün en sorunlu iki mahallesini belirleyeceğiz. En sorun yaşadığımız iki mahalleden yola çıkarak o sıkıntılı yerlerin dışında şu anda arkadaşlarım bir asfalt ihalesi içinde. O planı yaptığımız gibi alt yapı yapılacak yerlerde düzenleme çalışması, alt yapı yapılmasını bir sonraki bahara atılan dönemlerle ilgili de sıcak asfalt çalışmamızın startını vermiş durumdayız. Yani Çerkezköy Belediyesi’nin 27 Nisan’da bir üst yapı ihalesi var. Bunun dışında bir sıcak asfalt ihalesine hazırlanıyor.  Onun dışında Çerkezköy Belediyesi yine mayısta, haziranda işe başlamak kaydıyla bir de mevsim beklemek zorundayız. Yani bugün asfalt en azından mart ayında zaten asfalt yapma şansınız yok. Ancak bizim mayıs, haziran hazırlığımız devam ediyor. Biz mayıs ve haziranda TESKİ’nin kredisi onaylanır, onaylanmazsa da buna dair bütün programımızı yapmış durumdayız. Eğer kısmi onaylandığı gibi kredi, mahalleler belirlenecek. TESKİ’nin alt yapı çalışması yaptığı mahallede bir düzenleme, bir yama çalışması devam edecek. Bunun dışında kalan alanlarla ilgili sıcak asfalt planımız şu an devam ediyor. Beton kaldırım, süpürge beton kaldırım ihalemiz devam ediyor. Bunun dışında da özellikle Ambardere bölgesinde sıcak asfalt, soğuk asfalt çalışması hazırlığı var. Bu alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi kendi caddelerinde asfalt hazırlığı var. Dolayısıyla biz bu yaz yoğun da bir kışın geçirdiği inşallah bu baharda TESKİ’nin alt yapı çalışmaları planlarının dışında kaldığı alanlarla ilgili çalışmalar yapacağız. Bu yaz yani hem Atatürk Caddesi hem Öztrak Caddesi çalışmaların dışında da sıcak asfalt çalışmalarımız kesinlikle olacak
 

-TESKİ’nin başlattığı Fevzipaşa Mahallesi yağmursuyu şebeke inşaatı çalışmaları ne durumda?

TESKİ bir proje hazırlığı yaptı. Şu anda Halide Edip Adıvar Sokak’tan, Naim Süleymanoğlu Caddesi’nden baskınların yaşadığı Halide Edip Adıvar sokak ve kod dolayısıyla da hepsinin toplandığı mezbaha kavşağı dediğimiz kavşakta ben hatırlıyorum gazeteci arkadaşlarla beraber kapaklardan suların fırladığı, arabaların geçmekte zorlandığı, Hayri Batur Caddesi’ne doğru suların orada yeni bir göletin oluşturduğu zamanlar şu iki senelik zarfta da iki kere yamadık. Uzun yıllardan beri de bu caddenin yağmur suyunu toplamaya ihtiyacı vardı. TESKİ bu konuda bir kısa hatla mı yapalım bu işi yoksa bir havza planı yaparak Güveniş Caddesi’nin oradan Namık Kemal Bulvarı’na dayanacak şekilde Naim Süleymanoğlu Caddesi’nden Kuloğlu Sokak’a kadar dayanan bir havza planıyla biz bu suyu alıp toplayıp dereye mi deşarj edelim dediler. Yani pansuman küçük iş mi istiyorsunuz, yoksa büyük mü istiyorsunuz dediler. Bu alt yapı riskini her ne kadar TESKİ de yapsa vatandaş gözünde sorumlu belediye burada. Biz bu sorumluluktan asla kaçmıyoruz. Biz zorlu işi seçtik. Biri işi yapacaksak bu suyu bütün o bahsettiğim özellikle Fevzipaşa Caddesi, Güveniş Caddesi toparlayarak Çorlu Deresi’ne verme işini tercih ettik. Bugün Güveniş Caddesi’nde yapılan yağmur suları o suyu toplayarak bir hat marifetiyle dereye verecek. Yoksa bu sular biliyorsunuz oradan süzen bütün sular küçük sanayi sitesinin üzerindeki yollardan süzülerek dereye gitmeye çalışıyordu. Yani biz bir havza planıyla yaklaşık 7 milyon TL civarında yatırımı TESKİ’ye Büyükşehir Belediye bütçesinden meclis kararıyla önererek bunu ihaleye çıkarttırdık. Tabii ki bir çalışma var. Çalışma olduğu yerde tabii ki vatandaşımızın da serzenişi var.

“ALT YAPI TECRÜBESİNDE SAÇLARINI DÖKMÜŞ BİR BELEDİYE BAŞKANIYIM”

Ancak özellikle yağmur suyu işlerinde binlik bir metre eninde hatların olduğu derin kazıların olduğu bir çalışma var şu anda. Derin kazı yapıldıktan sonra belirli bir süre o çökmelerin yaşanmaması için belli bir süre serme sıkıştırma ile devam etti. Tabii ki vatandaşlarımız ve esnafımız bu konuyla ilgili sıkıntılarını ifade ettiler. Ancak işi takip ediyoruz. Güveniş Caddesi’nde betonlama bitti, asfaltlama çalışmaları devam ediyor. Alt yapı çalışmalarının geçtiği Halide Edip Adıvar Sokak, Kulalar Sokak etrafı, Naim Süleyman Caddesinin çıkan hatlar dahil olmak üzere buraların tamamında iş devam ediyor. Şu anda üst yapı devam ediyor. Ancak bitmedi. Bu hatların pazar yerinin oradan başladık biliyorsunuz Altıyol kavşağına kadar bağladık. Atatürk Caddesi’ndeki yağmur suyu hattı oraya bağlanacak. Yarın bu çalışmaları Topçular Sokak’ta, Cambazlar Sokakta, Tokuşlar Sokak’ta göreceğiz. Öztrak Caddesi’nin bu taraftaki koluna dair çalışmalar başlayacak. Yani zorlu bir alt yapı sürecine giriyoruz. Ben bu işlerin kolay olmadığını biliyorum. Geçtiğimiz dönem bir alt yapı tecrübesi olmuş, alt yapı tecrübesinde saçlarını dökmüş bir belediye başkanıyım. Ne kadar zorlu biri işin içine girdiğimin farkındayım. Ancak bu işleri de yapmak zorundayız. Tek şeritte de yaşadım. Ancak alt yapı meselesi vatandaşın belirli bir zaman çamurla, tozla toprakla tanıştığı bir süre. Kolay bir süreç değil biliyorum. Kızılpnar’da da çok detaylı bir alt yapı çalışması yapılmıştı. O zamanları yaşadım. Ancak Çerkezköy’de uzun zamandır bir alt yapı çalışması neredeyse olmadı. Bu çapta olmadı. Dolayısıyla biz bu çamuru Çerkezköy’ün merkezinde de yaşayacağız. 2021’de ne olacak derseniz, 2021’de çamur olacak toz olacak, toprak olacak. Ancak bütün bunları bir an evvel kapatmak, bir an evvel daha güzel, sıkıntıların yaşanmadığı Çerkezköy’ün sokaklarında yürürken kanalizasyon kokusunu almadığımız, sağlıklı içme suyunu içme hedefini ortaya koyduğumuz bir dönem yaşıyoruz. İnşallah üst yapı çalışmalarında hızlı bir şekilde devam edeceğiz. Mümkün olan hızda devam edeceğiz. Vatandaşlarımızın bir kere daha dikkatine sunayım; alt yapı yapılan alanda, belirli bir zamanda o çökmelerin yaşanmaması için o tozlu dönemi yaşamak gibi bir sorunumuz var. O yüzden sabır diliyorum. İnşallah 2021’de tozu toprağı yaşadığımız, çamuru gördüğümüz bir sürecin sonunda güzel günleri göreceğiz.

- Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında gerçekleştirilecek işbirliği çalışmalarının ikinci etabı İstanbul’da yapıldı. Sizde oradaydınız. Neler konuşuldu. Bu toplantıdan Çerkezköy neler alacak?

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin en azından tecrübe aktarımı, birbirine nasıl fayda sağlarlar, birbirlerine nasıl birbirleriyle olan sorunlarını nasıl olumluya çevirirler ile ilgili İBB ekibi Tekirdağ’a gelmişti geçtiğimiz haftalarda. Pazartesi günü de biz Ekrem ve Kadir Başkanımızın da olduğu, belediye şirketlerinin olduğu, bürokratların olduğu ilçe belediye başkanlarıyla beraber toplantı yaptık. Burada toplantının gündemi bir işbirliği sağlanabilir, bu konudaki tecrübeler nasıl birbirlerine aktarılır, temelinde bir toplantı olur. Bu toplantıda da ben de İstanbul’un komşusu, zaman zaman sıkıntısını çeken Beyciler katı atık tesisi olmak üzere bu noktadaki sıkıntımızı ifade ettik. Bir çözüm paylaşımını daha net bir şekilde ortaya koyduk. Bunun dışında Çerkezköy ve Tekirdağ bundan İstanbul’un sıkıntılı yüzünü nasıl olumluya çevirir görüşmeler oldu. Ben tecrübe aktarımı açısından bu olumsuz manzaralardan etkilenen Çerkezköy’ün ve Tekirdağ’ın İstanbul’un bu görevinden bu gücünden nasıl faydalanırız bununla ilgili bir toplantı gerçekleştirdik. Olumlu bir toplantıydı. İnşallah ileriki günlerde daha somut şekilde neler olduğunu somutlaştıktan sonra daha ziyade tecrübelerin aktarıldığı bir toplantıydı bunlar. Somutlaşacak güzel bir ilişki olacağına inanıyorum.

-Gümrük üstü imara açılacak mı? Tır parkı sorunu ne zaman çözülecek?

Gümrük üstü 2002 yılından beri Çerkezköy’ün sorunu haline gelmiş bir alan. 2002-2009 daha sonra maalesef artık uygulamanın kitlendiği, mahkeme kararına dönüştüğü bir süreç. Yakın vadede 1-2 deneme yaptık. 2-3 yılda 2 deneme yaptık. Kendi içimizde denedik durumu yani bir sorun olmadan. Yaptığımız yeni uygulamanın yeniden bir mahkeme kararlarına sebebiyet vermeden artık Çerkezköy’ün yeni yaşam sahası olmasının peşindeyiz. İnşallah yakın zamanda 3-4 ay içinde bu konuda açıklama yapacak konuma geliriz. Tır parkı diye bir sorunumuz var. Daha doğrusu gümrüğün konumu artık Çerkezköy’ün geçmişte dışında kalan gümrüğün konumu dolayısıyla mevcut tır parkımız vardı geçmiş dönemde. Şimdi biz orasıyla ilgili Çerkezköy’e çok güzel bir kültür merkezi kazandırdık. Tırlar maalesef olmaması gerektiği yerde parklanır durumda. Çerkezköy’ün çeşitli yerlerinde tır parkı olmasına rağmen maalesef bu noktada tırların o bölgeye parklanmasının bir şekilde önüne geçilemedi. Bu noktada bizim bir çalışmamız oldu. 2017 yılında şu anda Veliköy’de futbol sahasının olduğu sanayi tarafından bahsediyorum alanı biz plan düzenlemesi ile orayı tır parklanma alanı olarak plana işledik. Daha sonra buranın Çerkezköy Belediyesi’ne hazineye tahsisini talep ettik. Ancak maalesef verirken çok rahat veren, Çerkezköy’ün faydasına olacak meselelerde çok rahat yer veren Çerkezköy Belediyesi o alanı tahsis alamadı. Daha sonra yeni dönem başladı. Burası hazineye ihale dönemine çıkmaya geldi. Ve orayı kiralama ihalesine çıktık. Geçtiğimiz aylarda kurduğumuz Çerkezköy Belediyesi Tarımsal A.Ş. bu firmayla yani bir belediye şirketiyle biz o ihaleye katıldık. Bizzat ben katıldım çünkü yetkilisi bendim. Ve Çerkezköy Belediyesi şirketi orayı hazineden yaklaşık yıllık 410 bin TL civarında bir bedelle kiraladı. Bizim şu andaki hazırlık çalışmalarımız devam ediyor. Orası top sahasının olduğu alan kalkacak, dolgu yapılacak ve şu anda karayolu giriş çıkış iznini de bekliyoruz. İnşallah karayollarından da giriş çıkış iznini de alırız. İzni aldığımız gibi biz şu anda sanayi tarafında olan alanı hızlı bir şekilde düzenleyip bir tır parkı alanı haline getireceğiz. İnşallah Çerkezköy’ün bu şehrin girişindeki bu tır manzarasından oradaki parklanmayı sağlayarak 52 dönümlük bir alanı kiraladık çünkü. O alanda yeni bir park alanı oluşturup Çerkezköy’ün bu girişindeki trafik keşmekeşine inşallah son veririz. Bu noktada mevcut tır parkımız da oradan kalkacak. Oradaki komisyoncu, benzinci arkadaşları da taşıyarak inşallah gümrüğün de desteğiyle biz bu alanı burada oluşturacağız. Aslında bu hareket umut ediyoruz sadece gümrüğün önünde parklanmaları değil, şehrin içine gelen, sağda solda parklanan, mahalle içlerinde parklanan tır manzaralarından da inşallah bu yaptığımız projeyle kurtulmuş olacağız. Önemsiyorum bu işi.

-Hızlı tren projesinde Çerkezköy-Kapıkule hattındaki çalışmalarda yüzde 32 oranında ilerleme kaydedildi. Buraya doğru ilerliyor çalışmalar. Bizdeki durum nedir?  Kamulaştırma işlemleri tamamlanabildi mi?

Demiryolları tarafından kamulaştırma işlemleri devam ediyor. Hatta Çerkezköy Belediyesi’nin de buna dair bazı parselleri var, kamulaştırma içine giren. Bunlar gibi de bazı davalar sürüyor. Kamulaştırma işlemlerinde bir sorun yok. İş devam ediyor. Hatta 2 hafta evvel arkadaşlarımız Devlet Demir Yollarının hızlı tren şantiyesine gittiler. Oradan aldığımız bilgiyle mayıs haziran aylarında Çerkezköy’de biz de artık bir hızlı tren inşaatının hareketini görmeye başlayacağız. Yani 2021 yılında aynı zamanda Çerkezköy’ün hızlı treni de yavaş yavaş inşaatını gördüğü manzaraya doğru ilerliyoruz. İnşallah bu iş bir an evvel Çerkezköy’e de katkı sağlayacak umut ediyorum hızla gelir. Bizim burasıyla ilgili bazı sıkıntılarımız var. Geçmişte paylaşmıştık. Şu anda hızlı trenin Çerkezköy’ü ilgilendiren Çerkezköy’ün iki ana geçişi, Çerkezköy’ün dere ile demir yolunu aşan bir istasyon girişi, yine mezbaha kavşağı ile ilgili bazı sorunlarımız vardı. Bu sorunlarımızı Demiryolları yetkilileri ile paylaştık. Yetkili firma ile paylaşmıştık. Ve bu sorunlarımızı çözdük. Bu noktada TBMM Başkanı Sayın Mustafa Şentop’u ziyaret ettim bu noktadaki sıkıntılarımızı anlattım. Kendileri de destek oldular. Daha sonra şu anda bizim bildiğimiz en son temasımızdan sonra bizim projemizi, teklif ettiğimiz projeyi kabul ettiler. Şu andaki hedef mezbaha kavşağının üzerinden yaklaşık 4-4,5 kilometre üzerinden hızlı tren geçerek Çerkezköy istasyona kavuşacak. Aynı zamanda orada BSH’ın bir demiryolu hattı var. Onun ilerisin de mevcut eski hat var. Biz engelsiz bir şekilde eski hattın da oradan yukarıya kaldırmasını en azından talep ettik. Çünkü altta başka tren üstte başka tren bizim aradan geçme şansımız yoktu. Ya hızlı treni aşağıya alacaklardı ya da mevcut hattı yukarıya alacaklardı. İkisinden birini yapmak durumundasınız. Yoksa bu Çerkezköy’ün gelecek trafiğini ciddi etkiler dedik. Hızlı tren hattı kotu dolayısıyla aşağıya inemedi. Dolayısıyla eski hattı yukarı alma fikri kabul gördü. Dolayısıyla biz buralarda 2021-2022 yılında ciddi bir inşaat göreceğiz. Ama inşaatın sonundaki manzaramız Güveniş Caddesi, Hayri Batur Caddesi, Namık Kemal Bulvarı mevcut kavşağında biraz daha şu anki dereye doğru yaklaştığını göreceğiz. Bütün planlar bu aşamada ilerliyor. Ve kesintisiz bir şekilde de kavşaktan bir demiryolu engelini görmeden 3 şerit olmak üzere karayollarına ulaşmış bir bağlantıdan bahsediyoruz. İkinci sorunumuz istasyon kavşağında yan tarafında hemzemin geçidinin olduğu bölgede emniyet müdürlüğünün olduğu alandan Hükümet Caddesine girdiği o hemzemin geçildiği alan hızlı da geçiş hattına girdiği için artık orası bir geçiş olmaktan kalkacak. Hükümet Caddesi, 29 Ekim Kompleksi’ne doğru ilerleyecek. Bizim oradaki halı sahamız gidecek. Onun yanındaki güreş salonu da gidecek. Oradan karşı tarafa orada demiryollarının bir alanı var. Dinarsu Lojmanlarının olduğu kavşağa doğru inecek. Yani Hükümet Caddesi ile Hikmet Uğraş Caddesini birbirine bağlayan ağ yeni bir viyadükle değişmiş olacak. Projede bunlar demiryollarının Çerkezköy’e en azından ulaşımı ile ilgili etkileri tabii ki bunlar. Bunlar bittikten sonra, proje bittikten sonra Çerkezköy hızlı tren hattı daha doğrusu Avrupa’da lojistiğin yüzde 30’unun demiryollarına aktarıldığı ve Çerkezköy’ün sınırları içinde bir lojistik merkezinin olduğu bir lojistik üssü haline gelecek. Yolcu taşımacılığı adına da yine Çerkezköy diğer ilçelere nazaran bu hattı içinden geçiren buradaki önemli bir yolcu hatlarından bir tanesine de kavuşmuş olacak.

-Bağlık Viyadüğü ve Tepe Bağlantı yolu oldukça önemli. Bir gelişme var mı?

2021 yatırım programına dair Büyükşehir Belediyesi uzun zamandan beri gündeminde tuttuğumuz 2-3 işten birisiydi. 2021 yatırım programında meydan otopark ve meydan üstü düzenleme ciddi bir bütçeyle ihaleye çıkmış durumda. Yani biz birinci adımda Büyükşehir’den talebimizi Kadir Başkan ile (Albayrak) görüşmelerimiz sonunda belirli bir seviyeye getirdik. Yine 2021 bütçesinde Kadir Başkan’ın da ifade ettiği Çerkezköy’ü bekleyen 2 büyük işimiz daha var. Bir Bağlık Viyadüğü, ihaleye çıkmasını bekliyoruz. İki Tepe bağlantı; karayolları bağlantı kavşağı. İkisi de Çerkezköy için çok kıymetli. İkisini de takip ediyoruz. İnşallah onun da ihaleye çıktığı günleri göreceğiz. Ancak karayolları bağlantı kavşağı tepedeki kavşağın en başından beri söylüyorum Büyükşehir Belediyesinin de durumdan vazife çıkardığını tarif ediyorum. Yani buradaki zamanında yapılan bu kavşak tek kolu kesik şekilde yapılmış. Şehre girişi var çıkışı yok. Şehirden çıkışı var girişi yok. Bir kavşak halinde. Bu noktada ben geçtiğimiz hafta Karayolları 1. Bölge Müdürünü ziyaret ettim. Ona durumu izah ettim. Ardından Kadir Başkanımızla beraber karayollarının bu işi yapması gerektiğini, en azında bütçe yeterliliği açısından buna ihtiyacı olduğunu, şehrin bağlantı yollarından biri olduğunu kendilerine de açıkladık. Artık inşallah ya karayolları ya da büyükşehir belediyesi hangi kurumsa ben bütün kurumların en azından büyükşehir başkanımızla beraber konuları tarif ettim. Takip ediyorum. İkisi de Çerkezköy için çok önemli. İkisi de büyükşehrin yatırım programında bütçe ayrılmış şekilde var. Biz birinci adımımızı ihalede çıkarttırarak bu noktada Kadir başkanımız sağ olsun ihale ediyor. İnşallah bundan sonra Bağlık Viyadüğü ve Tepe Kavşağı Çerkezköy’ün ihtiyacı olan büyükşehirden beklediği iki iş de bu devam edecek diye ümit ediyorum.    

-Çerkezköy ve Kapaklı’nın ortak otogar projesi talebindeki son durum nedir?
Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin’le de dün bu konuda da bir araya geldik. Kapaklı Çerkezköy sınırlarında yani hapishanenin hemen ilerisinde planlamalarında yolun sağ tarafında bir düzenleme durumumuz vardı. Şimdi o yolun sol tarafında 25 binlik planları küçük sanayi sitesi ile ilgili plan çalışmalarımız sürüyor. Bakanlık da biliyor. O planlar geldikten sonra oranın 5 binlik, binlik planlarını da yapacağız. Dün Mustafa Başkanımızla paylaştık. Biz o planları da yaparken o alana bir yerlere bir belediye hizmet alanı oluşturup belki de Kapaklı Belediyesi uygulama yaparak o yolun ya sağına ya soluna plana otogarı koyma kararındayız iki belediye başkanı da. Büyükşehir belediye başkanımız da bu konuda destek oluyor. Tabii ki çok fazla belediyelere külfet getirmeden kamulaştırma maaliyeti getirmeden çözermiyizin derdindeyiz. Ancak iki belediye başkanı olarak biz durumu takip ediyoruz. İnşallah planda bir otogarı işleyeceğiz. Planda işledikten sonra da protokoller yapma hedefine doğru gidecek. Şu anda Çerkezköy’ün mevcut otogarı gerçekten trafik yükü açısından, konumu açısından doğru bir yerde değil.

-Kızılpınar ve Veliköy’deki çalışmalar neler?

Asfalt çalışmaları derken tabii ki Kızılpınar Atatürk Mahallesi, Gültepe Mahallesi, Namık Kemal Mahallesi ve Veliköy Mahallesi Çerkezköy’ün mahalleleri. Ben burada Çerkezköy’le ilgili bir asfalt düzenlemesi, yol düzenlemesi, kaldırım çalışması olacak derken bütün mahallelerden bahsediyorum. Bir ayrım yok. O yüzden bu dönem içinde Veliköy’de aynı şekilde bir örnek cadde ihalesi hazırlanıyor şu anda. Veliköy’deki belediye binası ile ilgili proje düzenlememiz devam ediyor. Veliköy’de yine kaldırım çalışması bu yaz aylarında olacak.  Şu anda Kızılpınar’ın bir spor alanı oturtmaya çalışıyoruz. Bunun dışında bütün mahallelerle ilgili 2021 yatırım programı zaten Kadir başkan ile olan toplantıda açıklamıştı. 2021 yılı hareketli bir yıl olacak Çerkezköy’ün tüm mahalleleri adına. Bunun dışında da hedeflerimiz var.

-Askeri lojmanlar konusunda bir gelişme var mı?

Meclis başkanımıza durumu anlattık. Şu andaki astsubay lojmanlarının 2 tane yapısının Çerkezköy’e faydası yok. Kuruma da bir faydası yok. Kimsenin olmadığı 2 bloklu alan şu an askerlerimizin güvenliğini aldığı, boş alanın beklendiği bir durumda. Dolayısıyla kurumada fayda sağlayan bir noktada buluşabileceğimizi ifade ettim. Geçtiğimiz hafta içinde meclis genel sekreterimiz bu noktada bana geri döndü. Ona da bu bilgileri verdim. Son 6-7 yıldır herkese bilgi veriyorum. İnşallah bir sonuç alacağız. Eninde sonunda Çerkezköy’ün alanı olacak. Derdim niyetim bir an evvel kavuşsun.

-Her koltuk, makam bir gün sona erecek. Siz makamı bıraktığınızda hangi eserinizle anılmak istersiniz? Hayalinizdeki en büyük eser nedir Çerkezköy için?

Çerkezköy’de mutlaka yaptığım her işte ile anılmak isterim. Çerkezköy’de bir enerji ortaya koyduk. Bugüne kadar görev yapmış herkes gibi ben de elimden geleni yapmaya çalıştım. İyi şeyler yapmaya çalıştım. Çerkezköy’ün uzun yıllarına bir şekilde katkı sağlayacak alanlar, mesire alanları, parke ve bahçe alanları ortaya çıkarmaya çalıştım. Gönül rahatlığıyla başım dik Çerkezköy’ün sokaklarında gezen dolaşan birisi olacağım.

-EDS ne zaman faaliyete geçecek?

EDS planlaması bir yılan hikayesiydi biliyorsunuz. Yaklaşık 4-5 yıldır bu şekilde kaldı. Ancak şu anda onay aşamasında. Bizden çıktı Emniyet Genel Müdürlüğü onayı geldikten sonra inşallah süreç başlar. Bütün eksiklikler giderildi. İş bitme safhasında. Bittikten sonra Çerkezköy trafiği en azından biraz daha güvenli hale gelecek diye umut ediyorum.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 20 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31