Sizin için sevginin tanımı nedir? Diye sorsam belirli bir tanım yapabilir misiniz? EVET Kendince herkes birkaç cümle kuracaktır muhakkak ama bence Sevginin tanımı ya da bir şekli yoktur. Görev de değildir sevgi, çünkü kuralların dışında dans eder 0. Kendiliğinden oluşan bir duygudur. Özgürdür, Samimidir, Gerçektir, Canlıdır, Sıcaktır, Coşkuludur, hakikattir, emektir, Sarıp sarmalayandır… Gerçek sevginin karşılığı sadece sevgidir. Birini sevdiğinizde koşullar koymazsınız, onu her şeyiyle kabul edersiniz. Ve sevgiyi kolaylıkla alıp sarmalarsınız. Diğer türlüsü sevgiyi test etmek, koşullara bağlamak, kalıplara sokmak, formülleştirmekten öteye gidemez.
İhtiyaçtan mı seviyorsun onu; yani muhtaç olduğun için mi yoksa sevdiğin için mi ihtiyaç duyuyorsun ona?… Yalnız kalma korkun mu var? Ya da ekonomik kaygın, ya da başka bir şey?,  birini sadece ihtiyaçtan mı seversin yoksa... Bu sevgi şekli içinde mecburiyeti barındırır. Mecburiyet de hapis duygusunu ve öfkeyi barındırır. Böyle ilişkilerde sık sık çatışma olur. Kaygının zayıflığın ve mecburiyetin beraberinde getirdiği çatışmaların doğurduğu kavgalar…
Peki ya özgür olan sevgi, doğal değil midir?… Zaten kendiliğinden bu duygu hissedilmez mi? Zorlanma yoktur, değiştirme amacı yoktur, duyguları saklama yoktur, esneklik vardır, sınırlara saygı vardır, güven vardır. Saygının olmadığı yerde sevgi yeşermez maalesef, kendini seven bir insan başkaları tarafından da kolaylıkla sevilir. Çünkü içinizdeki "SEVGİ" nin tanımı sizi ona en yakın kişiye götürür. İnsan en az bir kere içine dönüp "Sevginin tanımı benim için nedir ?"diye sormalı kendine..
Sevginin tanımı çok geniştir, aynı gökyüzü gibi uçsuz bucaksızdır. Mesela; Anneni sevmek, dostunu sevmek, çocuğunu sevmek, sevgilini sevmek, ağaçları sevmek... Ne kadar insan yaşıyorsa dünyada o kadar çok sevgi biçimi vardır aslında.  
Bazen öyle bir sevilmeyiz, öyle bir değer verilmeyiz ki, oradaki can acımızı geçiştirmeden hissedebilirsek, sonraki seferlerde bize sunulan şeyin sevgi olup olmadığını ayırt etmenin yolu açılır. Bu açıdan, sevginin tanımı kadar sevgisizliğin tanımı da mühimdir. Sevgi olduğunda hissettiklerimiz kadar sevgisizlikte hissettiklerimiz de öyle... Çiçekleri sevdiğini söyleyen bir kadının çiçekleri sulamayı unuttuğunu görürsek, onun çiçek sevgisine inanmayız. Sevgi, sevdiğimiz şeyin büyümesi ve yaşaması için gösterdiğimiz ilgidir. Bu etken ilginin bulunmadığı yerde sevgi de yoktur. O zaman sevgi gösterdiğimiz samimiyettir, verdiğimiz emektir. Sevmekten korkmayın sevgi sizi iyileştirecektir. Çünkü sevgi her yarayı sarar. SEVİN - SEVİLİN