TESKİ'den 'yüksek fatura' açıklaması

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşu TESKİ, son günlerde vatandaşların büyük tepki gösterdiği su faturaları ile ilgili ortak açıklama yaptı. Açıklamada faturaların yüksek tutarda gelmesinin nedeni olarak salgın süresinde hijyen nedeniyle fazla su tüketimi gösterildi.

TESKİ'den 'yüksek fatura' açıklaması

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy ve Kapaklı başka olmak üzere Tekirdağ il genelinde yaşayan çok sayıda vatandaş, gelen yüksek tutarlı su faturaları nedeniyle büyük şaşkınlık yaşadı. Faturalar nedeniyle Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise eleştirilerin odağındaki isim oldu.
Gelen eleştiriler sonrası Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşu TESKİ ortak bir açıklama yaptı. 
Açıklamada,  “1 Haziran 2020 tarihi itibari ile bazı yerel gazeteler ve sosyal medya hesaplarında yer alan "Yüksek Su Faturaları" iddiaları ile ilgili kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.” ifadeleri paylaşıldı.
Ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi: 2020 yılında dünyada ve ülkemizde ortaya çıkan Covid-19 salgını nedeniyle Cumhurbaşkanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İl Hıfzıssıhha Kurulu ve TESKİ Yönetim Kurulu tarafından alınan kararlar gereği bulaşma riskini en aza indirmek ve halk sağlığını korumak için endeks okuma işlemleri geçici olarak durdurulmuştur. Bu süreçte su sayaçlarının üzerinde fazla tüketim birikmemesi, abonelerin yüksek faturalarla karşılaşmaması için TESKİ Yönetim Kurulu tarafından; 2020 yılı Mart ayı faturasının tüketim miktarının yüzde 80'i oranında normalleşme sürecine geçilinceye kadar aylık periyotlar halinde ara tahakkuk yapılması karara bağlanmıştır. Bu karar gereğince Nisan ve Mayıs faturalarına Mart ayı faturasının yüzde 80'i oranında ara tahakkuk yapılmıştır.

“FAZLA FATURA DÜZENLENMESİ SÖZ KONUSU DEĞİLDİR”

1 Haziran 2020 tarihi itibariyle normalleşme sürecinin başlaması nedeniyle, İdaremiz tarafından sahada endeks okuma işlemlerine başlanmıştır. Haziran ayı normal okuma işlemleri sürecinde ilk endeks tarihi mart ayı olarak alınmış olup, böylelikle 90 günlük süre hesabı yapılarak kademe hesaplanmıştır. Kademe hesabı yapılırken konut abonelerinin aylık 10 m³ olan 1. kademe kullanım hakkı ile aylık 10 m³ olan 2. kademe kullanım hakkı yukarıda belirtilen gün hesabı çerçevesinde 3 ay için toplam 30'ar m³ olarak hesaplanmış ve abonelerin 1. ve 2. kademe toplam kullanım hakkı 60 m³ olarak güncellenmiştir. Bu hesaplama sisteminde Nisan ve Mayıs aylarında yapılmış olan ara tahakkuklar Haziran ayında tespit edilen sayaç üzerindeki toplam tüketimden düşülerek fatura düzenlenmiştir. Dolayısıyla abonelerimizin geç okumadan kaynaklı fazla kademe hesaplaması konusunda herhangi bir mağduriyeti olmamıştır ve bir üst kademeden hesaplanarak fazla fatura düzenlenmesi söz konusu değildir.

“SU TÜKETİM MİKTARLARINDA ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ARTIŞ OLMASIDIR”

2020 yılı Haziran ayında fiili olarak sahada yapılan faturaların diğer dönemlere göre yüksek olmasının sebebi, Nisan ve Mayıs ayı ara tahakkuklarından biriken yüzde 20'lik tüketim farkları ile pandemi sürecinde hijyen hassasiyetinin artması, abonelerin evde daha fazla vakit geçirmeleri, tüketim alışkanlıklarının değişmesi nedeniyle su tüketim miktarlarında önemli ölçüde artış olmasıdır. Faturalarının incelenmesini isteyen abonelerimiz, TESKİ İlçe Şube Müdürlüklerine başvurabilirler. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 

Yorumlar 8
Mustafa özcan 02 Eylül 2020 15:23

Allah belanızı versin

Yasin 22 Haziran 2020 13:48

Zehir zıkkım olsun, 3 aylık 750 lira nedir,

Yasin 22 Haziran 2020 13:48

Zehir zıkkım olsun, 3 aylık 750 lira nedir,

Zafer balcin 18 Haziran 2020 01:33

Arkadaş yetkililere sesleniyorum 3 ay boyunca zaten her ay fatura geldi ve ödedik düzenli olarak 60 -70TL gelen fatura 300 TL gelince nasıl bir fazla kullanma olmuş hamam mi islettik

Furkan 15 Haziran 2020 12:26

Son 2 ayin faturasi 54-63 tl bu ay ne degistide 263 lira fatura geldi Allahin belasi teski

... 14 Haziran 2020 22:56

3 aylık dediğin faturayı ayrıca ödeme yaptik başkan neyi anlatıyorsun. Övür tarafta yatacak yeriniz yok

Mücahit Yıldız 11 Haziran 2020 20:03

Gerçekten mi nisan mayıs ayında fatura geldi sms ile ödedim sonra haziranda kesilen fatura 3 aylık nasıl oluyor bu anlatırmısınız bana

Tuncelili 11 Haziran 2020 19:55

At yalanı iteleyim inanani