Demokrasi nedir? Siyasal denetimin doğrudan doğruya halkın ya da düzenli aralıklarla halkın özgürce seçtiği temsilcilerin elinde bulunduğu, toplumsal ve ekonomik durumu ne olursa olsun tüm yurttaşların eşit sayıldığı yönetim biçimi.

CHP’den duyduğunuz sözlerin başında hep “demokrasi” gelir… Acaba CHP gerçekten ne kadar demokrasiye inanıyor gelin bunu birlikte inceleyelim…

Demokrasi, değişim ve yenilik sözleri ile CHP’nin 38. Kurultayı yapıldı. Burada CHP’nin yeni genel başkanı Özgür Özel oldu.

Herkes çok heyecanlandı. Değişim ve yenilik diye. Ancak konuşulan yenilikten daha çok CHP’yi genel başkan Özgür Özel mi? Yoksa İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu mu? yönetiyor oldu. Artık o, iç meseleleri.

Yerel seçim heyecanı tüm Türkiye’yi sarmış durumda. CHP MYK’nın aldığı karar sonrası Parti Meclisi dün Tekirdağ’ın da aralarında bulunduğu 6’sı büyükşehir olmak üzere 31 Mart yerel seçimleri için 242 yerde daha belediye başkan adaylarını belirledi. Tüm adaylara başarılar dilerim.


Tekirdağ’ın büyükşehir adayı 24, 25, 26 ve 27. Dönemde Tekirdağ Milletvekilliği yapan Candan Yüceer oldu. Yüceer, 12 yıldan fazla süre Tekirdağ Milletvekilliği yaptı. Ancak Tekirdağ için ne yaptı bu tartışılır.

CHP 38. Olağan Kurultay’ında Candan Yüceer, milletvekilliği döneminde arkadaşı da olan Özgür Özel’i, Çerkezköy Belediye Başkanı ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Vahap Akay ile Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı ve aday adayı Kadir Albayrak ise Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekledi.

PM kararıyla Özel’i destekleyen Yüceer, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterildi. Çerkezköy ve Tekirdağ’a büyük emekleri olan Albayrak ve Akay’ın üstü bir anda çizildi. 10 yıllık emek böyle bitmemeliydi. En azından gönül almaları lazımdı… Bir anda yok sayıldılar. Siyaset böyle bir şey işte…

Albayrak ve Akay cephesi doğal olarak üzgün… TÜİK verilene göre geçen yılın Tekirdağ nüfusu 1 milyon 142 bin 451 kişi. Şubat ayında yeni nüfus açıklanacak. Tekirdağ’ın tamamına Vahap Akay, Kadir Albayrak ve Candan Yüceer’in adını sorsanız, emin olun çok büyük çoğunluğu Yüceer’i tanımıyordur. Ama Sayın Yüceer genel başkanı ve genel merkezdeki üst yönetim tanıyor ve birçoğuyla yakın arkadaş… Bu nedenle de aday oldu.

Anketlerden ve teşkilatların neredeyse tamamında Vahap Akay’ın adı çıktı. Partinin açıklamasına göre Yüceer, kadın aday adayı olması nedeniyle aday gösterildi. Kadınların siyasette olmasını her zaman destekliyoruz. Gazetemizde de her zaman kadınlara pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Ancak koskoca Tekirdağ’da Candan Yüceer’den başka kadın aday mı yok? 4 dönem milletvekilliği yaptı, Tekirdağ için ne yaptı da aday gösterildi bunu anlamak mümkün değil.  Adaylığı kendisine ve Cumhuriyet Halk Partisi’ne hayırlı olsun.

Demokrasi ve basın özgürlüğü deniyor ya CHP’de hep. Ne yaptı biliyor musunuz CHP’nin Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Candan Yüceer hemen söyleyeyim. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Çerkezköy, Kapaklı, Ergene ve Çorlu’daki gazeteleri ziyaret ederek, gazetecilerin gününü kutladı. Büyük ihtimalle burada gazetecilere haksızlık yapıldığından basın özgürlüğü olmadığından falan bahsetti. Ancak sözleri ile uyguladığı ne kadar doğru bu tartışılır.

Çerkezköy Bakış Gazetesi ve www.cerkezkoybakis.com.tr bölgenin en çok takip edilen ve güvenilen gazetelerin başında geliyor. Bizim Vahap Akay’ı desteklediğimizi düşünen Yüceer ilçedeki bütün gazeteleri ziyaret etti, ancak “basın özgürlüğü" diyen Yüceer bizi ziyaret etmedi. Sayın Yüceer dün yoktu, bugün de yok yarın da olmasa bizim için hiç önemli değil. O ayrımcılık yaptı, ama biz asla yapmadık.


Milletvekilliği döneminde e-mail ile gönderilen gözden kaçmayan bütün basın açıklamalarına yer verdik. Büyükşehir belediyesi için aday adayı oldu, ilk duyuranların başında geldik. Danışmanı aday adaylık açıklaması için davetiye getirdi. 4 muhabir arkadaşımız Süleymanpaşa’ya gitti bu açıklamayı sosyal medya hesaplarımızdan canlı yayınladık. Habere gazetemiz ve internet sitemizden geniş yer verdik. Biz haber değeri olan her şeyi okurlarımıza duyururuz. Davet edilen ve haber değeri taşıyan her programa da gideriz. Gitmeye de devam edeceğiz. Bu arada Yüceer’in adaylığını ilk duyuran haber sitelerinin başında yine biz varız. Varsın Candan hanım bizi yok saysın, ya da gazetemize gelmesin. Çok da önemli değil… Biz haber değeri taşıyan her şeyi haber yapmaya devam edeceğiz.


Bu arada CHP Tekirdağ’da feci karışacak gibi gözüküyor. Akay ve Albayrak’ın başka bir partiden ya da bağımsız aday olma ihtimali çok yüksek. Bu da Yüceer’i çok zora sokacaktır. Zaten AK Parti ile çok yakın bir oy farkı var. Bu parti içindeki gerginlik en çok AK Parti’ye yarayacak. Çünkü AK Partililer aday olarak Yüceer’i istiyordu. O da oldu.  Bu köşe yazım da tarihe not düşsün. 31 Mart seçimleri Tekirdağ’da AK Parti’nin seçimi olacak. CHP’nin büyükşehir dahil 12-0 hayali vardı. Çorlu ve Saray harici tüm ilçeler ve büyükşehri AK Parti’nin kazanma şansı düne göre bugün çok çok çok daha fazla. Yakında hep birlikte göreceğiz.

Kalın sağlıcakla