Yeni yılın önemli gündemi ise 31 Mart yerel seçimleri… Bazı partiler adaylarını açıkladı.

2023’ü acısıyla, tatlısıyla geride bıraktık. 2024 yılının ülkemiz için çok güzel bir yıl olmasını yüce Allah’tan diliyorum.

2024 yılının ilk gündem maddesi ise ekonomi. 2024 yılı için geçerli olacak olan net asgari ücret 17 bin 2 TL olarak açıklandı. Emekliler ve memurların maaş zammı da kısa süre içinde belli olacak.

Yeni yılın diğer önemli gündemi ise 31 Mart yerel seçimleri… Bazı partiler adaylarını açıkladı. İYİ Parti’nin Çerkezköy Belediye Başkan Adayı, eski İlçe Başkanı Yasemin Altın Erseçkin oldu. Erseçkin’in aday gösterilmesine bazı tepki istifaları da yaşandı.

CHP’nin adaylarının ise 15 Ocak tarihine kadar kesinlikle açıklanması bekleniyor.  Büyükşehir adaylığı için en çok konuşulan iki isim var. Vahap Akay ve Candan Yüceer…

Akay’ın halk tarafından destekçisi oldukça fazla. Yapılan anketlerde de Akay’ın isminin hep önde çıktığı biliniyor. Hatta 11 ilçe teşkilatının büyük çoğunluğunun büyükşehir için Akay’ın ismini verdiği konuşuluyor. 10 yıldır Çerkezköy Belediye Başkanlığı yapması ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisinde de grup sözcüsü olması belediyecilik tecrübesini gözler önüne seriyor. Çerkezköy’e yaptığı kalıcı yatırımlar ise takdir görüyor.

Diğer aday adayı ise CHP eski Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer. TBMM 24., 25., 26 ve 27. Dönem Tekirdağ Milletvekilliği yaptı. Ancak bu görev süresi içinde Tekirdağ’a nasıl bir katkı sundu inanın bilmiyorum.

2 dönemdir Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan mevcut başkan Kadir Albayrak’ın ise aday gösterilmesine ihtimal verilmiyor.

İki isim var büyükşehir için… Akay ve Yüceer… Halkın istediği isim Akay… CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile arkadaş olan ve arası iyi olan isim ise Yüceer… Genel başkan torpilli ile bir aday mı, yoksa halkın ve teşkilatların işaret etiği bir isim mi aday gösterilir, bunu CHP’nin Parti Meclisi belirleyecek. Yaşayıp göreceğiz…
 

CHP’nin büyükşehir adayı, ilçe belediyle başkan adayını da belirleyecek gibi duruyor. Bu isimlerin başında Akay’a yakınlığı ile bilinen Cengiz Memiş ile Yüceer’e yakınlığı ile bilinen Özgür Sönmez… CHP eski ilçe başkanı Engin Camcı’da aday olabilmek için tüm şartları zorluyor. Kapaklı’da ise adaylık için İsmail Çelebi, İrfan Mandalı, Hasan Acar’ın adı sıkça konuşuluyor.

AK Parti Çerkezköy’de ise 13 belediye başkan aday adayı var. Aday olarak Ali Dönmez, Abdullah Öge ve İrfan Tombalak’ın adı geçiyor. 3 isimden birinin aday gösterileceği konuşuluyor.

Kapaklı’da ise 8 aday adayı bulunuyor. Mevcut belediye başkanı Mustafa Çetin, Akın Yılmaz, Şakir Demirel ve Adem Sekmen’den birinin aday gösterileceği iddia ediliyor. AK Parti’nin büyükşehir adayının ise sürpriz bir isim olma ihtimali çok yüksek.


Ocak ayının ikinci yarısına kadar tüm partilerde adaylar belli olur. Adayların belirlenmesinin ardından küsenler mutlaka olacaktır. Meclis üyelerinin de belirlenmesiyle birlikte seçim maratonunun startı verilecek.

Şimdiden tüm adaylara başarılar diliyorum. Kazanan Çerkezköy, Kapaklı ve Tekirdağ olsun...