31 Mart yerel seçimlerine 134 gün kaldı. Heyecan zirve yapmış durumda.

Tekirdağ Büyükşehir, Çerkezköy ve Kapaklı’da partilerdeki aday çekişmesi hiç bu kadar yoğun olmamıştı.

Bugün Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ndeki adaylık sürecini sizler için analiz edeceğim.

Gün saymasıyla meşhur iki dönemdir Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Kadir Albayrak’ın bu makamdaki son 134 günü….

Albayrak’ın aday gösterilmesi, benim bağımsız aday olup başkan seçilmemle eşdeğer durumda. Çünkü Sayın Albayrak herkesi kendisine küstürdü. Hem 11 ilçede, hep teşkilatlarında, hem de yakın çevresinde istenmeyen adam durumunda… Bu nedenle Büyükşehir için Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ile Candan Yüceer’in çekişmesi yaşanacak.  

4 dönemdir CHP’den Tekirdağ Milletvekili seçilen Candan Yüceer, 14 Mayıs seçimlerine aday adayı olmadı. CHP’nin büyük kurultay seçiminde Özgür Özel’i destekledi. Özgür Özel’in genel başkan seçilmesiyle birlikte büyükşehir belediye başkan aday adaylığı hazırlıklarına başladı. Bugün de Tekirdağ il binası önünde düzenlediği basın açıklaması ile aday adaylığını resmi olarak ilan etti ve başvurusunu yaptı.

Yüceer, buradaki konuşmasında geçmiş yıllardaki “ön seçime” vurgu yaparak, milletvekili adaylığı sürecinde iki kez ön seçimle birinci seçildiğini hatırlattı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel’de ön seçim ya da temayül yoklaması yapılacağını açıklamıştı. Bu ön seçim CHP lideri ile yakın arkadaş olan Candan Yüceer için de geçerli olacak mı? Ya da genel başkan torpiliyle Yüceer aday mı gösterilecek? Bunu hep birlikte göreceğiz.

Ancak ön seçim deyip, ön seçim yapmadan Yüceer’in aday gösterilmesi hem teşkilat mensuplarına, hem de diğer adaylara darbe niteliğinde olur. Umarım hep demokrasiden bahseden CHP, aday adaylarının demokratik seçilme hakkına saygı duyarak ön seçimle adayını belirler.
 

Gelelim Vahap Akay’a…

2 dönemdir Çerkezköy Belediye Başkanlığı görevini sürdürüyor. Akay’ın Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığını istediği uzun zamandır biliniyordu. “Herkesin Başkanı” sloganı ile 2019 seçimlerini kazanan Akay, “Yürüyelim Arkadaşlar” sloganıyla Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı aday adaylığına göz kırptı. (Bu arada Yüceer de bugünkü konuşmasında “Herkesin Başkanı” sloganını kullandı.) Partisi süreci başlattığı anda da aday adaylığı başvurusunu yapacak.

Akay’da aynı Yüceer gibi ön seçime girmişti. Henüz 35 yaşında genç bir siyasetçiyken, ön seçimle CHP’nin Çerkezköy Belediye Başkan Adayı oldu ve “Genç başkan” sloganıyla girdiği seçimde 2 dönemdir AK Parti’den belediyle başkanı olan Ali Ertem’i yenerek Çerkezköy’ün belediye başkanı oldu. Çerkezköy’e güzel hizmetler yaptı. Eleştirildiği konularda oldu. Ancak şu bir gerçek ki, Akay Çerkezköy’de bir iz bıraktı. Şimdi bu izi Tekirdağ’ın 11 ilçesine yaymak için hazırlıklarını sürdürüyor. Tabi önünde tek bir engel var o da ön seçim. Akay, ön seçim istiyor ve kendisine güveniyor. Yüceer, bugünkü adaylık açıklamasında hiç ön seçimden bahsetmedi. Bakalım Candan Yüceer’de ön seçimde kendisine güveniyor mu? Ön seçimli bir ikili yarışta kim seçilir? bunu delegeler belirleyecek. Hem Sayın Yüceer’e, hem de Sayın Akay’a girdikleri bu yarışta başarılar diliyorum. Hak eden kazansın. Tekirdağ için hayırlısı olsun…
 

Kalın sağlıcakla…