banner265

banner579

banner306

banner578

ÇEF’in açılışı gerçekleşti

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) ile Trakya Kalkınma Ajansı iş birliğinde bu yıl 3.sü düzenlenen “Çerkezköy Endüstriyel Fuarı 2019”un (ÇEF) açılışı gerçekleşti. Fuar, bölgenin lokomotif firmalarına ev sahipliği yaptı. ÇTSO Başkanı Süleyman Kozuva, fuarın bölgede yer alan firmaların bir araya gelerek yeni iş alanlarının oluşması ve firmaların birbirleri ile tanışması konusunda çok önemli olduğunu kaydetti.

Gündem 25.09.2019, 18:11 26.09.2019, 23:11 Bakış Haber Merkezi
ÇEF’in açılışı gerçekleşti

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Kapalı Halk Pazarı'nda düzenlenen Çerkezköy Endüstriyel Fuarının açılışına geniş katılım yaşandı. Fuara Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, AK Parti Tekirdağ Milletvekilleri Mustafa Yel ve Çiğdem Koncagül, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Günay, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan, Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri, Siyasi Parti Temsilcileri ve Çerkezköy-Kapaklı ve Saray'da faaliyet gösteren firma temsilcileri katıldı.
Çerkezköy Endüstri Fuarı'nda açılış konuşmasını yapan Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva, bölgede yer alan firmaların bir araya gelerek yeni iş alanlarının oluşması ve firmaların birbirleri ile tanışması konusunda yapılan fuarın çok önemli olduğunu kaydetti. Kozuva, "Odamız ve Trakya Kalkınma Ajansı iş birliği bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz Çerkezköy Endüstriyel Fuarımızın açılış törenine hoş geldiniz. Bugün çok heyecanlıyız, çok gururluyuz. 2017 yılında yazdığımız KOSGEB projemizden doğan Endüstriyel Fuarımız, bugün 3 kat büyüyerek kapılarını açıyor. Üyelerimize yeni pazarlar oluşturmak ve bunun yanında bölgesel iş birliğini artırmak amacıyla çıktığımız bu yolda bugün geldiğimiz nokta gurur verici. Bu hikâye, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odasının, Trakya Kalkınma Ajansının, üyelerimizin, personelimizin ve bizlere desteğini esirgemeyen kurumlarımızın. Kısacası bölgemiz için elini taşın altına koyan herkesin başarı hikâyesi. Bölgemizde yer alan firmalarımızın birbirini tanıyarak iş birliği içinde olması ve ortak iletişim ağının kurulması en büyük hedefimiz. Çünkü Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası olarak kurulduğumuz günden bu yana birlik olmanın… güçlü olmak anlamına geldiğini biliyoruz!" dedi.

"BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ"
Kozuva, Türkiye'nin dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmenin mümkün olduğunu ve birlikte güçleneceklerini ifade etti. Kozuva, "Bugün orta ve küçük ölçekli KOBİ’lerimizin, dünyaca ünlü firmalarımızın aramızda yer alması hepsi oluşturduğumuz bu sinerjinin eseri. Ülkemizin dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmesi üretimle, ihracatla, istihdamla, iş dünyasıyla yani bizlerle mümkün. Biz başarırsak bölgemiz kazanacak, Türkiye kazanacak!  Bugün burada olan herkeste o inancı ve mücadele ruhunu görüyor “Biz birlikte güçlüyüz, birlikte Türkiye’yiz” diyorum. Fuarımızda yer alan firmalarımız nezdinde alın teri döken, emek veren, geleceğimizi ilmek ilmek işleyen çalışanlarımıza, hep daha iyiyi hedefleyen yöneticilerimize, esnafımıza, sanayicimize burada aramızda olan herkese can-ı gönülden teşekkür ediyorum. Çerkezköy Endüstriyel Fuarımız hayırlı olsun." şeklinde konuştu.

"ÖNCELİĞİMİZ TRAKYA BÖLGEMİZ"
Kozuva'nın konuşmasının ardından Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin konuştu. Şahin, konukları selamladıktan sonra konuşmasına şöyle devam etti: Çerkezköy'de 2011 yılından beri başlattığımız birliktelikte bu bölgedeki büyük firmaların entegrasyonunu yaparak malzeme tedarik edildiğini görüyoruz. Bizim bölgelerimizdeki KOBİ'lerimizn büyük firmalara malzeme tedariki yapmaya çalıştığını biliyoruz. Malı satan ve alanı bir araya getirerek uzağa gitmesinler istedik ve herkes bölgesinde ticaret yapsın istiyoruz. Buradaki KOBİ'lerimiz büyüsün. Uluslararası firmalarımızda komşusundan daha uygun fiyatla daha uygun temrinle mal alabilsin istiyoruz. Trakya'daki firmalarımızın birbirleri ile alışveriş yapsın, iş birliği yapsın buna özen gösteriyoruz. Bu anlamda başlattığımız projeyi tüm Trakya'ya açarak bölge olarak hareket ediyoruz. Bu sene 100'ün üzerinde firmamız fuarımızda yer alıyor. Bugün açılışını yaptığımız fuarımız Cumartesi gününe kadar devam edecek ve diğer dışarıdan gelecek firmalarımızla iş görüşmeleri yapacaktır.

“TÜRKİYE VE TRAKYA'NIN SANAYİ KALBİDİR ÇERKEZKÖY”
“Türkiye ve Trakya'nın sanayi kalbidir Çerkezköy” diyen Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ise, “Çerkezköy'de böylesine güzel bir yerde olmaktan ve bunun bir parçası olmaktan gurur duyuyorum. Çerkezköy'de 3 yıl evvel 29 Ekim Spor Kompleksi'nde yapıldı bugünde buradayız. Bu fuarı düzenlenen ÇTSO ve Trakya Kalkınma Ajansı'na teşekkür ediyorum. Çerkezköy'ün katma değerine ilerleme kaydettirebildiğini gösteriyor. Sanayi bölgesiyle örnek olacak bir yer Çerkezköy. 400'ün üzerinde işletmeyle hizmet verilen yerdir Çerkezköy. Çerkezköy sınırlarında Çerkezköy'e zarar vermeyen ve Türkiye genelinde ev sahipliği yaptığı bir anlayışla sanayi kentidir Çerkezköy. İnanıyorum ki, Tekirdağ'ın tüm milletvekilleri buna daha çok destek verecektir. Bu kadar sanayiciyle bir araya gelmişken şunları demek istiyorum; buranın iş yükü ile gurur duyulan sanayi firmalarımız merkezlerini maalesef İstanbul ve başka illerde. Bu toprakları kullanan firmalarımız inşallah bu toprakların çocuklarına yatırım yapacaklardır. O yüzden milletvekillerimiz, valimiz ve TBMM Başkanımız hassasiyet gösterecektir buna inanıyorum.” dedi.

“EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Başkan Akay'ın ardından TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Tekirdağ Ticaret Sanayi Odası Başkanı Cengiz Günay kürsüye geldi. Başkan Günay,"3'üncü Çerkezköy Endüstri Fuarı hayırlı olsun. ÇTSO, Trakya Kalkınma Ajansı'na ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Çerkezköy sosyo ekonomik olarak Trakya'nın gelişmiş yerlerinden ve Organize Sanayi bölgesi olarak önemli bir konumda ve büyük bir sanayi üssü. Çerkezköy'ün bu başarısından dolayı gurur duyuyoruz.” dedi.


“VOLKSWAGEN'İN TEKİRDAĞ'A YATIRIM YAPMASI İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ”
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise yaptığı konuşmada, şu ifadelere yer verdi: Tekirdağ yeni bir Büyükşehir; fakat Türkiye'nin parlayan yıldızı konumunda gelişimiyle. Sayın Meclis Başkanımızın Tekirdağlı olması itibari ile Tekirdağ'ın sorunlarını dile getirmede rahatız. 11 büyükşehir belediye başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile sayın Cumhurbaşkanımızı ziyaret ederek alman devi Volkswagen'in Tekirdağ'a yatırım yapması için elimizden geleni yapıyoruz. Tekirdağ'ın birbirinden güçlü isimleri var. Sanayi, Lojistik ve bir çok sektörde Tekirdağ ileri seviyede.” dedi.


“TRAKYA’MIZ İÇİN ÖNEMLİ BİR GÜN”
AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, “Bugün hem bölgemiz hem de Trakya’mız için önemli bir gün. Sabah hızlı trenimizin temel atma törenini gerçekleştirdik. Şimdiden Çerkezköy'e hayırlı olsun. Modern İpek Yolunun önemli bir hamlesi bu yatırımla tamamlanmış olacak.  Tekirdağ'da kuşkusuz en önemli sektör sanayi. Sanayi alanında çok önemli yatırımlar yaptığımızı görüyoruz. 2002'den bu zamana kıyas yaptığımızda farkı görüyoruz. Cumhurbaşkanımızda sanayi yatırımlarının artması ile ilgili girişimlerini sürdürüyor. Tekirdağ Büyükşehir olmadan önce İller Bankasından 189 milyon TL destek alıyorken Büyükşehir olmakla beraber bütçe 1 buçuk milyar TL'ye yükseldi. Tekirdağ'ın hayali olan tüm hizmetleri bugün Tekirdağ almış durumda. Tüm ilçelerimizde duble yollar hizmette. Lojistik altyapının geliştiği bir sanayi kenti Tekirdağ.  2011 yılında Ergene Havzası eylem planı ile 3 buçuk milyar liralık çevre faaliyetine başladık. Bu proje sayesinde Trakya'da sanayinin pisliği akmamış olacak. Etrafına zehir değil, gelecek yayan bir havza haline gelecek şekilde çalışıyoruz. Sanayimizle büyüyeceğiz ama sanayi kirliliğinin azalması için elimizden geleni yapacağız. Bugün burada mal satan ve mal alan firmalarımızın bölgemizde hareketli günler yaşamasında bir hareket olacaktır bu fuar. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Programda son konuşmayı Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım yaptı. Yıldırım, “Bazı ülkeler doğal kaynaklarıyla ve tarımsal faaliyetleri ve bunları geliştirecek insan gücü ile sağlar. Ülkemiz zengin petrol ve rezervlere sahip değildir, bu yüzden nitelikli insan yetiştirip sanayi geliştirmeli ve üretim arttırarak bölgesel ve küresel hedeflere ulaşabiliriz. Aynı zamanda üretimi arttırarak bütçe açığını azaltabilir sosyal refahı ve istihdamı yükseltebiliriz. Çerkezköy-Çorlu konumu itibari ile Avrupa Birliği ve İstanbul pazarına sahip. Tekirdağ'da limanı ve demiryolu ile ticaret ve sanayi alanında gelişmeye çok müsait bir yer Tekirdağ. Bu fuarda firmaların bir araya gelerek ticaretlerini arttırmaları en büyük temennimiz. KOBİ'lerin büyük ölçekli firmalarla işbirliği içerlerinde olmaları ve bölgesel tedarik zincirinin hayata geçmesi ile bölge ihracatını gerçekleştirecektir. İstanbul'dan pek çok ihracatçı bizim bölgemize gelmek istiyorlar. Biz sanayiyi tarıma yada tersini birbirne tercih edecek değiliz. İkisi de ortak olarak gitmelidir. Verimli topraklarımızda hem tarım hem de sanayi alanında gelişmeler kaydedebiliriz. Tarım alanlarının yüzde 3'ü sanayi alanı olarak kullanılmakta. Çok iyi planlama ile bu yüzde 10'na çıkarılabilir. Sanayiyi tarıma, tarımı da sanayiye tercih etme lüksüne sahip değiliz. Tarımsal alanda da iyi ihracat rakamlarına ulaşacağız. Türkiye'nin tarım ihracatındaki rakam 17,1 milyar euro. İnşallah bu rakam güzel topraklarımızın işlenmesi ile meralarımızda hayvanlarımızın beslenmesi ile artacaktır.”dedi.


Konuşmalarının ardından protokol üyeleri açılış kurdelesini kesti ve fuara katılan stantları gezdi. Fuar Cumartesi günü saat 14:00'a  kadar açık olacak.

Kaynak: Çerkezköy Bakış

Yorumlar (1)
ali 5 ay önce
ayşe hanım konuşamışmı? yazık olmuş.
Namaz Vakti 19 Şubat 2020
İmsak 06:56
Güneş 08:28
Öğle 13:18
İkindi 15:37
Akşam 17:58
Yatsı 19:24
banner574
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 21 44
2. Başakşehir 22 43
3. Galatasaray 22 42
4. Sivasspor 22 42
5. Alanyaspor 22 39
6. Fenerbahçe 22 38
7. Beşiktaş 22 36
8. Göztepe 21 33
9. Gaziantep FK 22 30
10. Malatyaspor 21 24
11. Gençlerbirliği 22 24
12. Denizlispor 22 24
13. Çaykur Rizespor 21 24
14. Antalyaspor 22 22
15. Konyaspor 22 20
16. Ankaragücü 22 20
17. Kasımpaşa 22 16
18. Kayserispor 22 15
Takımlar O P
1. Hatayspor 22 42
2. Erzurum BB 22 39
3. Bursaspor 22 39
4. Adana Demirspor 22 34
5. Keçiörengücü 22 32
6. Akhisar Bld.Spor 22 32
7. Menemen Belediyespor 22 32
8. Altay 22 31
9. Fatih Karagümrük 22 31
10. Ümraniye 22 29
11. Giresunspor 21 28
12. Balıkesirspor 22 28
13. İstanbulspor 21 26
14. Altınordu 22 24
15. Osmanlıspor 22 18
16. Adanaspor 22 18
17. Eskişehirspor 22 16
18. Boluspor 22 16
Takımlar O P
1. Liverpool 26 76
2. Man City 25 51
3. Leicester City 26 50
4. Chelsea 26 41
5. Tottenham 26 40
6. Sheffield United 26 39
7. M. United 26 38
8. Wolverhampton 26 36
9. Everton 26 36
10. Arsenal 26 34
11. Burnley 26 34
12. Southampton 26 31
13. Newcastle 26 31
14. Crystal Palace 26 30
15. Brighton 26 27
16. Bournemouth 26 26
17. Aston Villa 26 25
18. West Ham 25 24
19. Watford 26 24
20. Norwich City 26 18
Takımlar O P
1. Real Madrid 24 53
2. Barcelona 24 52
3. Getafe 24 42
4. Atletico Madrid 24 40
5. Sevilla 24 40
6. Villarreal 24 38
7. Valencia 24 38
8. Real Sociedad 23 37
9. Granada 24 33
10. Athletic Bilbao 24 31
11. Osasuna 24 31
12. Real Betis 24 29
13. Levante 24 29
14. Deportivo Alaves 24 27
15. Real Valladolid 24 26
16. Eibar 23 24
17. Celta de Vigo 24 21
18. Mallorca 24 21
19. Leganés 24 19
20. Espanyol 24 19
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
banner573
banner575
banner576
banner577