banner265

banner571

ÇEF’in açılışı gerçekleşti

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) ile Trakya Kalkınma Ajansı iş birliğinde bu yıl 3.sü düzenlenen “Çerkezköy Endüstriyel Fuarı 2019”un (ÇEF) açılışı gerçekleşti. Fuar, bölgenin lokomotif firmalarına ev sahipliği yaptı. ÇTSO Başkanı Süleyman Kozuva, fuarın bölgede yer alan firmaların bir araya gelerek yeni iş alanlarının oluşması ve firmaların birbirleri ile tanışması konusunda çok önemli olduğunu kaydetti.

Gündem 25.09.2019, 18:11 26.09.2019, 23:11
ÇEF’in açılışı gerçekleşti
banner301

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Kapalı Halk Pazarı'nda düzenlenen Çerkezköy Endüstriyel Fuarının açılışına geniş katılım yaşandı. Fuara Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, AK Parti Tekirdağ Milletvekilleri Mustafa Yel ve Çiğdem Koncagül, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Günay, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan, Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri, Siyasi Parti Temsilcileri ve Çerkezköy-Kapaklı ve Saray'da faaliyet gösteren firma temsilcileri katıldı.
Çerkezköy Endüstri Fuarı'nda açılış konuşmasını yapan Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva, bölgede yer alan firmaların bir araya gelerek yeni iş alanlarının oluşması ve firmaların birbirleri ile tanışması konusunda yapılan fuarın çok önemli olduğunu kaydetti. Kozuva, "Odamız ve Trakya Kalkınma Ajansı iş birliği bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz Çerkezköy Endüstriyel Fuarımızın açılış törenine hoş geldiniz. Bugün çok heyecanlıyız, çok gururluyuz. 2017 yılında yazdığımız KOSGEB projemizden doğan Endüstriyel Fuarımız, bugün 3 kat büyüyerek kapılarını açıyor. Üyelerimize yeni pazarlar oluşturmak ve bunun yanında bölgesel iş birliğini artırmak amacıyla çıktığımız bu yolda bugün geldiğimiz nokta gurur verici. Bu hikâye, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odasının, Trakya Kalkınma Ajansının, üyelerimizin, personelimizin ve bizlere desteğini esirgemeyen kurumlarımızın. Kısacası bölgemiz için elini taşın altına koyan herkesin başarı hikâyesi. Bölgemizde yer alan firmalarımızın birbirini tanıyarak iş birliği içinde olması ve ortak iletişim ağının kurulması en büyük hedefimiz. Çünkü Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası olarak kurulduğumuz günden bu yana birlik olmanın… güçlü olmak anlamına geldiğini biliyoruz!" dedi.

"BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ"
Kozuva, Türkiye'nin dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmenin mümkün olduğunu ve birlikte güçleneceklerini ifade etti. Kozuva, "Bugün orta ve küçük ölçekli KOBİ’lerimizin, dünyaca ünlü firmalarımızın aramızda yer alması hepsi oluşturduğumuz bu sinerjinin eseri. Ülkemizin dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmesi üretimle, ihracatla, istihdamla, iş dünyasıyla yani bizlerle mümkün. Biz başarırsak bölgemiz kazanacak, Türkiye kazanacak!  Bugün burada olan herkeste o inancı ve mücadele ruhunu görüyor “Biz birlikte güçlüyüz, birlikte Türkiye’yiz” diyorum. Fuarımızda yer alan firmalarımız nezdinde alın teri döken, emek veren, geleceğimizi ilmek ilmek işleyen çalışanlarımıza, hep daha iyiyi hedefleyen yöneticilerimize, esnafımıza, sanayicimize burada aramızda olan herkese can-ı gönülden teşekkür ediyorum. Çerkezköy Endüstriyel Fuarımız hayırlı olsun." şeklinde konuştu.

"ÖNCELİĞİMİZ TRAKYA BÖLGEMİZ"
Kozuva'nın konuşmasının ardından Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin konuştu. Şahin, konukları selamladıktan sonra konuşmasına şöyle devam etti: Çerkezköy'de 2011 yılından beri başlattığımız birliktelikte bu bölgedeki büyük firmaların entegrasyonunu yaparak malzeme tedarik edildiğini görüyoruz. Bizim bölgelerimizdeki KOBİ'lerimizn büyük firmalara malzeme tedariki yapmaya çalıştığını biliyoruz. Malı satan ve alanı bir araya getirerek uzağa gitmesinler istedik ve herkes bölgesinde ticaret yapsın istiyoruz. Buradaki KOBİ'lerimiz büyüsün. Uluslararası firmalarımızda komşusundan daha uygun fiyatla daha uygun temrinle mal alabilsin istiyoruz. Trakya'daki firmalarımızın birbirleri ile alışveriş yapsın, iş birliği yapsın buna özen gösteriyoruz. Bu anlamda başlattığımız projeyi tüm Trakya'ya açarak bölge olarak hareket ediyoruz. Bu sene 100'ün üzerinde firmamız fuarımızda yer alıyor. Bugün açılışını yaptığımız fuarımız Cumartesi gününe kadar devam edecek ve diğer dışarıdan gelecek firmalarımızla iş görüşmeleri yapacaktır.

“TÜRKİYE VE TRAKYA'NIN SANAYİ KALBİDİR ÇERKEZKÖY”
“Türkiye ve Trakya'nın sanayi kalbidir Çerkezköy” diyen Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ise, “Çerkezköy'de böylesine güzel bir yerde olmaktan ve bunun bir parçası olmaktan gurur duyuyorum. Çerkezköy'de 3 yıl evvel 29 Ekim Spor Kompleksi'nde yapıldı bugünde buradayız. Bu fuarı düzenlenen ÇTSO ve Trakya Kalkınma Ajansı'na teşekkür ediyorum. Çerkezköy'ün katma değerine ilerleme kaydettirebildiğini gösteriyor. Sanayi bölgesiyle örnek olacak bir yer Çerkezköy. 400'ün üzerinde işletmeyle hizmet verilen yerdir Çerkezköy. Çerkezköy sınırlarında Çerkezköy'e zarar vermeyen ve Türkiye genelinde ev sahipliği yaptığı bir anlayışla sanayi kentidir Çerkezköy. İnanıyorum ki, Tekirdağ'ın tüm milletvekilleri buna daha çok destek verecektir. Bu kadar sanayiciyle bir araya gelmişken şunları demek istiyorum; buranın iş yükü ile gurur duyulan sanayi firmalarımız merkezlerini maalesef İstanbul ve başka illerde. Bu toprakları kullanan firmalarımız inşallah bu toprakların çocuklarına yatırım yapacaklardır. O yüzden milletvekillerimiz, valimiz ve TBMM Başkanımız hassasiyet gösterecektir buna inanıyorum.” dedi.

“EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Başkan Akay'ın ardından TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Tekirdağ Ticaret Sanayi Odası Başkanı Cengiz Günay kürsüye geldi. Başkan Günay,"3'üncü Çerkezköy Endüstri Fuarı hayırlı olsun. ÇTSO, Trakya Kalkınma Ajansı'na ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Çerkezköy sosyo ekonomik olarak Trakya'nın gelişmiş yerlerinden ve Organize Sanayi bölgesi olarak önemli bir konumda ve büyük bir sanayi üssü. Çerkezköy'ün bu başarısından dolayı gurur duyuyoruz.” dedi.


“VOLKSWAGEN'İN TEKİRDAĞ'A YATIRIM YAPMASI İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ”
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise yaptığı konuşmada, şu ifadelere yer verdi: Tekirdağ yeni bir Büyükşehir; fakat Türkiye'nin parlayan yıldızı konumunda gelişimiyle. Sayın Meclis Başkanımızın Tekirdağlı olması itibari ile Tekirdağ'ın sorunlarını dile getirmede rahatız. 11 büyükşehir belediye başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile sayın Cumhurbaşkanımızı ziyaret ederek alman devi Volkswagen'in Tekirdağ'a yatırım yapması için elimizden geleni yapıyoruz. Tekirdağ'ın birbirinden güçlü isimleri var. Sanayi, Lojistik ve bir çok sektörde Tekirdağ ileri seviyede.” dedi.


“TRAKYA’MIZ İÇİN ÖNEMLİ BİR GÜN”
AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, “Bugün hem bölgemiz hem de Trakya’mız için önemli bir gün. Sabah hızlı trenimizin temel atma törenini gerçekleştirdik. Şimdiden Çerkezköy'e hayırlı olsun. Modern İpek Yolunun önemli bir hamlesi bu yatırımla tamamlanmış olacak.  Tekirdağ'da kuşkusuz en önemli sektör sanayi. Sanayi alanında çok önemli yatırımlar yaptığımızı görüyoruz. 2002'den bu zamana kıyas yaptığımızda farkı görüyoruz. Cumhurbaşkanımızda sanayi yatırımlarının artması ile ilgili girişimlerini sürdürüyor. Tekirdağ Büyükşehir olmadan önce İller Bankasından 189 milyon TL destek alıyorken Büyükşehir olmakla beraber bütçe 1 buçuk milyar TL'ye yükseldi. Tekirdağ'ın hayali olan tüm hizmetleri bugün Tekirdağ almış durumda. Tüm ilçelerimizde duble yollar hizmette. Lojistik altyapının geliştiği bir sanayi kenti Tekirdağ.  2011 yılında Ergene Havzası eylem planı ile 3 buçuk milyar liralık çevre faaliyetine başladık. Bu proje sayesinde Trakya'da sanayinin pisliği akmamış olacak. Etrafına zehir değil, gelecek yayan bir havza haline gelecek şekilde çalışıyoruz. Sanayimizle büyüyeceğiz ama sanayi kirliliğinin azalması için elimizden geleni yapacağız. Bugün burada mal satan ve mal alan firmalarımızın bölgemizde hareketli günler yaşamasında bir hareket olacaktır bu fuar. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Programda son konuşmayı Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım yaptı. Yıldırım, “Bazı ülkeler doğal kaynaklarıyla ve tarımsal faaliyetleri ve bunları geliştirecek insan gücü ile sağlar. Ülkemiz zengin petrol ve rezervlere sahip değildir, bu yüzden nitelikli insan yetiştirip sanayi geliştirmeli ve üretim arttırarak bölgesel ve küresel hedeflere ulaşabiliriz. Aynı zamanda üretimi arttırarak bütçe açığını azaltabilir sosyal refahı ve istihdamı yükseltebiliriz. Çerkezköy-Çorlu konumu itibari ile Avrupa Birliği ve İstanbul pazarına sahip. Tekirdağ'da limanı ve demiryolu ile ticaret ve sanayi alanında gelişmeye çok müsait bir yer Tekirdağ. Bu fuarda firmaların bir araya gelerek ticaretlerini arttırmaları en büyük temennimiz. KOBİ'lerin büyük ölçekli firmalarla işbirliği içerlerinde olmaları ve bölgesel tedarik zincirinin hayata geçmesi ile bölge ihracatını gerçekleştirecektir. İstanbul'dan pek çok ihracatçı bizim bölgemize gelmek istiyorlar. Biz sanayiyi tarıma yada tersini birbirne tercih edecek değiliz. İkisi de ortak olarak gitmelidir. Verimli topraklarımızda hem tarım hem de sanayi alanında gelişmeler kaydedebiliriz. Tarım alanlarının yüzde 3'ü sanayi alanı olarak kullanılmakta. Çok iyi planlama ile bu yüzde 10'na çıkarılabilir. Sanayiyi tarıma, tarımı da sanayiye tercih etme lüksüne sahip değiliz. Tarımsal alanda da iyi ihracat rakamlarına ulaşacağız. Türkiye'nin tarım ihracatındaki rakam 17,1 milyar euro. İnşallah bu rakam güzel topraklarımızın işlenmesi ile meralarımızda hayvanlarımızın beslenmesi ile artacaktır.”dedi.


Konuşmalarının ardından protokol üyeleri açılış kurdelesini kesti ve fuara katılan stantları gezdi. Fuar Cumartesi günü saat 14:00'a  kadar açık olacak.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (1)
ali 3 yıl önce
ayşe hanım konuşamışmı? yazık olmuş.
Namaz Vakti 29 Haziran 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31